| AllexXtreme a întrebat:

ma confrunt cu o problema, de la un timp, mai exact de 2 saptamani am un tic nervos la ochiul stâng, clipesc de multe ori mereu fac asta și nu ma pot opri pana nu clipesc de 5, 6 ori, ma enervează foarte tare, cum scap de ticul asta? Dau funda, mulțumesc.

Răspuns Câştigător
| Gabriel2424 a răspuns:

Exact si eu aveam ticul asta, cred ca e de la telefon, calculator, incearca sa nu mai stai mult la ele.

| AllexXtreme explică (pentru Gabriel2424):

Cred ca da, ca în ultimul timp am stat pe pc într-una, și de la asta este

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există remediu specific fă aia și scapi. Medicii spun, cauze necunoscute.
Când suntem treji avem un tonus muscular general în toți mușchii, care se întreține cu cheltuială nervoasă. Astfel creierul comandă tot timpul. Comenzile continui obosesc zona motorie din creier care este responsabilă de acel tonus. Dacă este obosită, atunci funcționează prost. Comenzi, asta înseamnă impulsuri nervoase. Ca să poți opri, ar trebui să ai acces acolo, să repari exact zona care dă comanda. Dar o poți repara de dinafară cu odihnă.
Îmi amintesc ce povestea Bâlcea Ioan, medic psihiatru din Cluj-Napoca, mare maestru, acum decedat.
Una din primele mele paciente, o doamnă în vârstă avea un tic, o mișcare involuntară a gâtului care făcea capul să cadă lateral. Eram disperat, căci știam, este în vârstă, acolo în creierul ei nu mai sunt neuronii care dau comanda susținerii gâtului, nu există metodă de a-i înlocui. Dar, pentru că era atunci la modă terapia Couee, i-am spus. Să cumperi niște mătănii, sau mai simplu niște ață mai groasă și să faci pe ea 25 de noduri. Numărând cu trefilarea nodurilor, a aței printre degete, ca să nu fii nevoită să numeri mental, să spui de 25 de ori dimineața la prânz și seara, mă simt bine, mă simt bine, mă simt foarte bine, timp de 3 săptămăni. Doamna s-a vindecat.
Bunica mea, născută la 1880, decedată 1966) avea faima de vrăjitoare. De fapt era un consultant terapeut cu metode arhaice, tradiționale. Când eram, mic, pe la 10 ani, am asistat la câteva ședințe de ale ei cu clientele. Ea recomanda perioade sau zile de post ( detoxifiere) și să spună de 15 ori rugăciunea Tatăl Nostru, dimineața, la prânz și seara ( autosugestie pozitivă).
Cam asta ar fi necesar să faci și dta. Iar dacă este în zona oculară, repaus ocular.

| Teo29 a răspuns:

Odihneste-te mai bine, evita stresul si alimenteaza-te corect. Va disparea de la sine, daca te concentrezi mereu pe acel tic nici ca vei scapa de el. Nu il mai baga in seama