| cristi1000 a întrebat:

Mi-a murit un catelus de vreo 6-7 luni din cauza bolii Maladia Carre (Jigodia sau Febra canina).As vrea sa stiu daca boala se ia doar la caini de rasa.Cainele care mi-a murit nu stiu sigur daca era de rasa.Mai am o catea care sigur e corcitura si nu as vrea sa moara, iar vaccin nu exista din cate am vazut eu.Este posibil sa fie si ea infectata? ea are cam 9 luni asa.
Dau Funda si Vot

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Boala e virală, transmisibilă, indiferent de rasa câinelui, de vârstă, nu contează că e maidanez sau pedigree.
De aceea cățelușii se deparazitează periodic (intern și extern), se vaccinează anual, iar în primele luni de viață sunt necesare chiar mai multe vaccinări: împotriva parvovirozei, hepatitei, leptospirozei, rabiei etc. Vaccinul se face pe animalul sănătos, dar ar fi existat niște vaccinuri (ex: stanglob sau canglob parvo) care l-ar fi putut salva. Nu stiu cine ți-a spus că ți-ai pierdut cățelușul tău din cauza jigodiei, cât de specialist a fost cel care a constat acest lucru. Fiindcă, sunt multe alte boli care seamănă cu jigodia, cu parvoviroza, care au aceleași simptome.
Nu știu dacă cătelusul tău a fost deparazitat intern. Fiindcă foarte multi cățeluși se sting din viață din cauza paraziților intestinali!

3 răspunsuri:
| Denis_Danci_1999 a răspuns:

Este posibil asa ca mai bine o duci la un control la clinica specializată sau la veterinar. Daca observi ca nu mai are chef de viața nu mai mănâncă e posibil sa aiba

| cristi1000 explică (pentru Denis_Danci_1999):

Ea este plina de viata, mananca tot este grasa, dar, ma gandesc ca ea nu este bolnava deoarece cainele celalalt deja e mort de 1 zi, si ea nu prezinta nici un semn...

| Denis_Danci_1999 a răspuns:

In cazul asta poti sa stai liniștita, dar pentru orice eventualitate următoarele 2 saptamâni fi mai atenta cu eawinking.imi dai funda?