| RahelBell72 a întrebat:

Nu stiu daca ma puteti ajuta, dar nu am niciun prieten si ma simt singura si abandonata ca nimeni nu ma place!
Mi-am facut preteni dar s-au folosit si au barfit despre mine ...nu-i pot numi prieteni,caci au fost falsi!
Si am incercat din nou dar fara rezultat toti ma cred ciudata!
Si mai ales ca parintii mei nu ma lasa sa ies afara,numai la scoala!
Iar la scoala nu prea am ce sa vorbesc cu ceilalti colegi,nu avem lucruri in comun! Eu ma ocup sa fac desene si sunt diferita fata de ei,referitor ca sunt o persoana mai extrovertita,creativa,mai copilaroasa de felul meu si cu o imaginatie foarte bogata!
Am incercat sa-mi fac prieteni online,pe Facebook dar nici ei nu ma prea bag in seama!
Pe langa asta mai am o problema,
Tot timpul am certuri infamilie si sunt depresiva si nu am cu cine sa vorbesc,nimeni nu ma intelege uneori chiar imi doresc sa nu mai exist! Si nu vreau sa vorbesc cu psihologul pentru ca nu ma simt in largul meu sa vorbesc cu un adult, as prefera sa vorbesc cu cineva de varsta mea ce intampina o situatie asemanatoare cu a mea si sa avem lucruri in comun! Oricum va rog sa nu ma judecati sau sa ma jigniti, iar daca aveti vreun sfat va sunt recunoscatoare!

Răspuns Câştigător
| Nemessys a răspuns:

1. Incearca sa uiti de acei prieteni. Mai bine sa-i pierzi decat sa ii ai in continuare langa tine.
2. Poti sa le explici parintilor tai ca esti copil si ca ai dreptul la o coparie, la o viata, la socializare, sa mai vezi si tu lumea sau alte chestii, sa mai iei si tu o gura de aer. Mai rau iti fac daca te tin numai si numai in casa. Ba chiar iti afecteaza si sanatatea. Ei nu se gandesc la asta? Intreaba-i de ce nu te lasa sa iesi afara. Trebuie sa aiba ei un motiv bun. Desi ma cam indoiesc ca o sa fie unul bun, mai degraba unul ciudat care nu are absolut niciun sens.
3. Cand vine vorba de colegi si eu sunt FIX in aceeasi situatia ca a ta. Insa nu ma plang. Nimeni din clasa nu e ca mine. Toti colegii mei mi se par prea... nu stiu cum sa zic, oricum nu sunt ca mine nu am cum sa ma inteleg cu ei. Sunt doar colegi si atat. Dar pe cineva in clasa, pe care sa-l numesc si eu prieten, nu am. Ori inteligenta prea scazuta, ori nu ma place, ori nu imi da suficienta atentie sau ma,, resping". In orice caz, nu sunt genul meu. Insa ma bucur ca-si vad de treaba lor.
4. Asta din cauza ca majoritatea persoanelor de acolo nu sunt in stare sa intretina o conversatie. Stiu din propria experienta. Mai ales daca dai de cineva care nu e ca tine. Ori dai de analfabeti, ori dai de aia care fiecare mesaj nu contine mai mult de 5 cuvinte. sau chiar de ambele. Nu am dat de nimeni care sa imi scrie mesaje mai lungi, inteligente si scrise corect gramatical. De exemplu. tu dai de cineva caruia ii place rock-ul. Tu. nu stii nimic desprea asta. Ce poti vorbi cu acea persoana? Sau dai de cineva care se uita la seriale. Tu nu te uiti la niciunul. Deci. ai despre ce vorbi? E greu sa gasesti o persoana ca tine. De asta nici nu ai prieteni, pentru ca esti diferita fata de restul lumii. Si esti diferita in sensul bun al cuvantului. De asta te considera,, o ciudata". Insa ei sunt prea prosti cat sa faca diferenta dintre,, diferita" si,, ciudata".
5. Ma ofer eu. daca vrei poti vorbi cu mine. Daca tot nu iti place sa vorbesti cu un psiholog care desi... are mai multa experienta si te poate scapa din starea asta.

| RahelBell72 explică (pentru Nemessys):

Mersi pentru sfaturile date! ( si celorlalti ) si ..nu fumez ..deloc! Sunt impotriva tutunului si orice ce dauneaza sanatati!

| RahelBell72 explică (pentru RahelBell72):

Pai referitor la sa-mi gasesc prieteni ca mine am gasit o persoana care chiar ma intelege si ma asculta,dar chestia este ca a plecat in vacanta! Si ultima data mi-a spus ca ne auzim dupa o luna de zile si mi-a urat toate cele bune ideea este ca imi este dor de ea, aveam despre ce vorbi chesti de ale fetelor si ii mai dadeam sa vada desenele mele dandu-si cu parerea si imi dadea sfaturi si etc.
Si desi ea este din moldova si ne-am cunoscut intamplator pe Facebook si doar ne scriiem, chiar m-a ajutat sa trec peste unele probleme dar acum!
Cand nu este ea, nu prea mai pot face asta, caci numai ea stia cum sa ma faca sa nu ma mai gandesc la probleme! Si ce sa fac? Nu ma gandesc la ea zile intregi sau na.
Dar incep sa ma gandesc si sa-i simt lipsa, cand vad ca nu este activa si vad doar ultima data cand a fost activa si ma doare ca nu e nimeni care sa ma inteleaga si sa ma asculte cum facea ea!

6 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Legat de prieteni eu iti recomand sa nu incerci sa-ti faci prieteni doar asa sa ai.
Am avut si eu suficient de multi prieteni, dar cu timpul am renuntat la ei, i-am pastrat doar pe cei care merita.

Cat despre cealalta problema nu prea am cu ce sa te ajut, incearca doar sa meditezi la tot ce te supara.

| Ch0co a răspuns:

Trebuie sa iti faci prieteni care au acelasi gusturi ca tine si care se comporta la fel ca tine. Nu ai de ce sa iti faci griji, viata e destul de lunga si sunt sigur ca o sa iti faci prieteni buni si o sa ai multe amintiri frumoase. Daca ei te cred ciudata, este strict problema lor. Nu ii baga in seama.

| c0rvus a răspuns:

Paraseste mediul online pentru o perioada.
Ai conditiile ideale pentru a forma un caracter puternic.
Nu te mai baza pe altii si nici nu cauta "o scapare".
Binele o sa ti-l faci tu. Crede-ma, la finalul zilei, nu te simti mai bine daca tu crezi ca ai vorbit cu cineva printr-un monitor.
Singurul meu sfat e sa tragi in continuare. Ramai "ascunsa" si observa tot din jurul tau. Taci si analizeaza. Poate nu maine, poate nu saptamana viitoare, dar la un moment dat o sa te prinzi de multe chestii si vei fi recunoscatoare pentru orice detaliu din trecut.

| RahelBell72 explică:

Iti multumesc inca o data pentru sfaturi! Pai referitor la sa-mi gasesc prieteni ca mine, am gasit o persoana care chiar ma intelege si ma asculta, dar chestia este ca a plecat in vacanta! Si ultima data mi-a spus ca ne auzim dupa o luna de zile si mi-a urat toate cele bune, ideea este ca imi este dor de ea aveam despre ce vorbi chesti de ale fetelor si ii mai dadeam sa vada desenele mele dandu-si cu parerea si imi dadea sfaturi si etc.
Si desi ea este din moldova si ne-am cunoscut intamplator pe Facebook si doar ne scriiem chiar m-a ajutat sa trec peste unele probleme dar acum cand nu este ea nu prea mai pot face asta caci numai ea stia cum sa ma faca sa nu ma mai gandesc la probleme! Si ce sa fac? Nu ma gandesc la ea zile intregi sau na! incep sa ma gandesc si sa-i simt lipsa! Dar cand vad ca nu este activa si vad doar ultima data cand a fost activa si ma doare ca nu e nimeni care sa ma inteleaga si sa ma asculte cum facea ea!