| anonim_4396 a întrebat:

Orele la orice școală de gimnaziu/liceu încep în mod normal de la ora 8:00. În școala noastră s-a propus să înceapă de la ora 7:00 și majoritatea copiilor nu vor asta. Ce aș putea face ca să schimb această decizie luată de Dl. Director? Mă gândeam la o lege/decret care să specifice că orele încep de la ora 8:00 obligatoriu, dar nu găsesc nimic.

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Noi aveam in liceu in perioada aprilie-noiembrie program de la 7:30 si nu era deloc rau. Doar in celelalte luni alea anului se incepea la 8:00 pentru ca era iarna, frig etc.
Poate unii vor sa termine mai devreme orele pentru ca oricum se trezesc dimineata si ce mai conteaza o ora.

Ca sa raspund la intrebarea ta, tu, adica elevii, nu puteti face nimic. Poate doar daca accepta directorul sa votati acest program sau daca mergeti cu plangeri la inspectorat, minister etc.
In schimb parintii pot face ceva. Ei au influenta mai mare in ochii directorului. Se pot strange parintii si sa vorbeasca cu directorul sau sa organizeze un protest ceva.

| Marian5672 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Pe noi ne pune zilnic de la 7:00, până și iarna. Iarna când ne trezim la 6:30, (pentru că școala e la 2km de fiecare casă) e complet beznă.

11 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să se voteze iar dacă majoritatea elevilor din școală nu sunt de acord nu ar trebui să vă impună să veniți de la 7.

| deeeaqq a răspuns:

Și de ce mă rog s-ar dori începerea orelor la 7?

| Marian5672 a răspuns (pentru deeeaqq):

Pentru că avem câteva zile până la ora 15:00 și profesorii nu vor să își piarda timpul lor prețios pe ora noastră...

| deeeaqq a răspuns (pentru Marian5672):

Da, într-adevăr, au o viață super activă și voi îi țineți pe loc cu orele voastre stupide.
Ar trebui să vă fie rușine că nu vreți începerea orelor la 7 să scape profesorii mai repede, că deh, abia își mai dau duhul pe la ore.

| Marian5672 a răspuns (pentru deeeaqq):

Păi si de ce nu ne dau drumul?

| deeeaqq a răspuns (pentru Marian5672):

Scuza clasică, rămân în urmă cu materia...

sau nu-i lasă conducerea să vă dea drumul mai devreme.

| devilshelp a răspuns:

Poti sa faci o petitie pe care sa o semneze toti elevii, nu cred ca schimba programul stiind ca toata lumea e nemultumita. Daca mai fac scandal si parintii aveti mai multe sanse

| Marian5672 a răspuns (pentru devilshelp):

Am încercat asta, dar fără acte oficiale nu ne ia nimeni în seamă...

| devilshelp a răspuns (pentru Marian5672):

Atunci ramane chestia cu parintii. nu cred ca daca protesteaza si parintii si elevii ca face ce vrea el

| Marian5672 a răspuns (pentru devilshelp):

Pe copii nu îi ia în seamă și pe părinți nici atât