| MultumescSaTraiti a întrebat:

Recent m-am decis sa ma inscriu la work and travel si sa plec cu acest program in State sa muncesc. Ei bine am vazut ca programul incepe de pe 15 iunie si tine pana pe 30 octombrie. toate bune si frumoase. eu fiind la ASE am vazut ca sesiunile din semestrul 1 incep undeva la 2 iunie si dureaza pana pe 19 iunie apoi urmeaza o sesiune de reprogramare... Eu fiind anul 1 nu prea le am cu astea... Deci mai exact ce as putea sa fac? Multumesc

2 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pici examenele si le dai la anul, sau te duci si vorbesti cu profesorul si te intelegi cumva cu el sa dai inainte examenul

| Caro34 a răspuns:

Pai, ori nu te duci cu Work... ori nu-ti dai nici un examen si te prezinti in toamna la restante si incerci sa le dai pe toate si sa le si ei fiindca daca nu le-ai luat atunci le poti da pe parcursul anilor urmatori insa le platesti (Cat platesti? Pai, taxa impartita la 60 (nr total de credite pentru trecerea anului) si inmultit cu nr de credite pe care le are disciplina. Cred ca undeva la aproximativ 100 lei pe fiecare.), deci tu iti alegi prioritatile. Eu zic ca daca te-ai inscris si iti place ceea ce faci, atunci lasa Work... si mergi la faculta fiindca din discutiile cu prietenii mei care au terminat astfel de faculta, nu prea ai sanse sa le iei pe toate in toamna si apoi te mai pui si rau cu unii profi si iti dau apoi niste note ca-ti pica fata. Si, mai este ceva: cu unii dintre profi faci si 2 - 3 materii pe parcursul facultatii, deci te mai intalnesti cu ei si te tin minte ca nu au altceva de facut! Iti spun eu, care am fost si studenta lor si apoi le-am fost si colega, adica ii auzeam cum se plang in cabinete si crede-ma ca sunt unii super razbunatori. Eu am lucrat, in cadrul universitatii unde am terminat, 3 ani si apoi am plecat ca mi s-a scarbit de felul lor mizerabil in care ii tratau pe studenti, incat ajunsesem ca ramaneam pana seara in universitate sa-mi ajut studentii ca sa nu treaca prin ceea ce ei povesteau cand ne vedeam prin cabinete. Cineva dintre studenti, ma gandesc ca fara sa realizeze, a povestit despre faptul ca le faceam referate gratis si invatam cu ei, si seful meu a avut motiv sa imi tot puna bete-n roate si sa-mi taie salariul pe toti cei 3 ani in care am predat insa nu mi-a putut taia respectul multor studenti si aprecierea lor, observata in calificativele pe care le primeam pe toate site-urile unde ei votau profesorii, insa, mare pacat, ca nu am avut sustinerea nimanui fiindca ii deranjam pe multi dintre ei cu prezenta si inteligenta mea. Asa ca stiu bine ce te sfatuiesc si ar fi bine sa ma iei in seama. Daca vrei sa muncesti, mergi pe vara, cand e vacanta, ca sa fie totul in regula si sa nu ajungi sa te rogi de nimeni ca sa te treaca anul sau examenul. Incearca sa-ti faci treaba exemplar, in asa fel incat nimeni niciodata sa nu aiba nimic de reprosat. Mai bine sa fii aruncat afara si sa ai fruntea sus, decat sa te arunce ca nu ti-ai facut treaba. Apoi sa stii ca daca pe un prof l-ai suparat, atunci ai suparat intreg departamentul si poate inca 1 - 2 alte departamente fiindca ei sunt uniti fiindca-i unesc voturile pentru obtinerea puterii in departamente. Imi pare rau ca trebuie sa stii si aceste chestii nasoale, insa adevarul e bine de stiut ca sa nu devii o piedica pentru nimeni. Mult succes!