| anonim_4396 a întrebat:

rog seriozitate la aceasta intrebare! Bun, sa incep am 16 ani si la mine la tara sunt niste tigani care sunt de-o seama cu mine doar ca sunt mai mici de statura si sunt facuti si am cam inceput sa le prind frica. Gen se iau asa de mine fara motiv nici nu ii bag in seama desi eu ii bat de nu mai stiu de ei, dar imi este frica ca vin fratii lor mai mari de 20+ ani cu furcile dupa mine si nu vreau sa imi stric viitorul pentru o prostie ca asta. Ce pot face sa nu se mai ia de mine si sa imi prinda frica? Dau funda multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Vreau să încep prin a spune că știu cum te simți. Când eram de vârsta ta, poate mai mic cu un an, stăteam pe o bancă cu o prietenă și au venit niște puradei să se ia de noi. Pe motivul că eu arăt ca o fată și prietena mea ca un băiat - lucru, total, dar total, neadevărat. Nu puteam să îi ignor, pentru ei erau cinci, iar noi erau doi, iar pușlamalele s-au pus într-un semicerc în jurul nostru. Și, nu știu cum se ajunge la asta, dar o pramatie mică îmi dă un picior în cap. Mda, n-am simțit nimic pe moment, pentru că eram plin de adrenalină și pentru că piciorul ăluia era mai moale ca o gumă de șters. După ce s-a întâmplat asta, am luat-o pe fata cu care discutam și am plecat de acolo. Da, puteam să ne batem cu cinci puradei (mai ales că fata cu care eram pe bancă era mai bătăioasă decât mine), dar, pur și simplu, nu merita.
Iar de atunci evit zonele în care îi văd pe copiii ăia. Asta îți recomand și eu: evită-i. Și dacă se întâmplă ceva serios, adică să îți tragă vreo chelfăneală, atunci trebuie raportat la poliție. Toate până într-un punct. Nimeni n-ar trebui să fie speriat să meargă pe stradă. Nimeni. Dacă niște creaturi cu un IQ mai mic decât numărul de la încălțămintea pe care o porți se dau "șmecheri" în fața ta atunci fii deștept și evită-i. E mai rău dacă ei sunt lângă tine și îi ignoră, crede-mă, așa că fă tot posibilul să îi eviți. Așa e cel mai bine. Și, dacă chiar te simți amenințat și nu mai poți să înduri, vorbește cu un adult. Dar cu un adult cu scaun la cap.
Te rog, ai grijă și îți urez numai bine! Lumea este un loc groaznic.

2 răspunsuri:
| MPersephone a răspuns:

Vai, ce probleme serioase. Vezi, sa nu versi sange.

| Aleeeeee255555 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa ii ignori, iar daca ei continua, spune le parintilor sau unor persoane in care ai incredere.