| alexandra10293 a întrebat:

Trec clasa a 6 a si inca din clasele primare nu prea am avut prieteni. Mai vorbeam cu ei asa un "salut" sau "ce faci" dar nu prea puteam sa port o conversatie cu ei pentru ca eu sunt mai timida de fel. La capitolul maturitate este o mare diferenta. Eu am avut prieteni mult mai mari decat mine in mediul online si de atunci m-am cam detasat de colegii mei si m-am maturizat. Acum nu mai sunt prietena cu niciunul din mediul online, deoarece as vrea sa am pe cineva in viata reala. Insa, in mai cand ne-am dus fizic la scoala era un baiat de clasa a 7 a si inca 2-3 fete (tot clasa 7a) care pareau de treaba. Mereu ii vedeam in pauze si vorbeau si cu copii de la clase mai mici. Ma gandeam anul asta sa ma bag in vorba cu ei dar mi se pare ciudat sa le zic "buna vrei sa fim prieteni"… Nu prea stiu nici cum sa incep conversatia astfel incat sa isi dea seama ca as putea face parte din grupul lor si ca sunt de treaba. Eu la inceput ma panichez si stric totul, insa dupa ceva timp de vorbit cu mine ti-ai putea da seama ca sunt de gasca. In viata reala chiar tremur si mi-e frica sa fac contact vizual si de aceea ma intreb cum as putea sa intru in vorba cu copii de la alte clase. Sfaturi?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Se pare ca nu esti atat de timida odata ce ai fost destul de buna si directa, sa ne scrii aici, problema ta.
Eu spun sa-i saluti pe cei care-i placi si sa intri in vorba cu ei. In afara de un raspuns de la ei,, nu ti se intampla nimic, indiferent de care ar fi, stii cum stai si ce decizie sa iei pe viitor.
Niciodata nu trebuei sa te descurajezi, inainte de a incerca acel lucru.
Gandeste-te ca nu ai ce pierde, ca oricm esti singura, dar ca te-ar putea accepta in gasca lor si atunci ai fii fericita.

| alexandra10293 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc mult de raspuns! Am prins mai multa incredere.

| Violleta2022 a răspuns (pentru alexandra10293):

Succes!
Nu uita: nu ai ce pierde, pentru ca oricum esti singura.