| Gabrielaaaa11 a întrebat:

Sper sa nu par penibila, dar am o problema cu supertiile..Toti din noi au auzit de vorba "e fix, ma iubeste", sau "e si 59, ma inseala...". Am zis acum nu foarte mult timp sa vad semnificatia orelor fixe si am dat de o multime de superstitii (de ex : cand te uiti la 16:16 iti va parea rau). Avand supertitia asta in cap, am ajuns ca cred ca fiecare lucru nasol care mi se intampla in ziua respectiva sau la doua trei zile doua e din cauza asta. Am ajuns sa evit sa ma uit la ceas sau telefon de la ora 16 incolo. Acum de vreo doua zile mi se zbate degetul mare de la palma dreapta..supertitia ar fi ca o sa mi se auda vorbe rele....nu stiu ce sa mai cred. :/

4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Perfect, acum daca o sa ma uit la ceas la 16:16 o sa-mi fac griji sad asta nu o stiam!
Glumesc. Nu te lua dupa chestiile astea, gandurile negative atrag evenimente neplacute.

| LoveSleep a răspuns:

De ce sari direct la citit chestii grele? Începe și tu cu o carte de povești, sau ceva.

| OldSoul a răspuns:

Am citit si eu chestii despre ore exact, numere exacte care se repeta, pentru inceput probabil erau simple coincidente dar de atunci in fiecare zi ma uit la cateva ore care se repeta, gen 21:21 sau 21:12 si alte ore de acest gen.
Acum cu toate astea nu mi-se intampla nimic special, sau se intampla si sunt eu prost si nu-mi dau seama. laughing
Din cate am inteles, subconstientul nostru ar stii ce ora este si instinctul/dorinta ne face sa ne uitam la acele ore fixe, pentru ca noi credem ca ne transmit un mesaj si de asta ne uitam.

| mnbvf a răspuns:

Încearcă să nu mai ții cont de ele și cu timpul nu o să le mai dai importanță prostiilor ăstora, pentru că asta sunt superstițile. Și evită să citești despre ele pentru că le memorezi aiurea și apoi îți faci tot felul de povești și gânduri proaste când dai de o anumită situație.