| anonim_4396 a întrebat:

Sunt a VIII-a si in 8 iunie am banchetul. Ei bine, tata nu ma lasa sa ma duc si habar n-am de ce. I-a zis mama aseara de banchet si ca trebuie sa duc banii si el a zis "Nu se duce la niciun banchet" si mama i-a spus "toate au fost si numai ea sa nu mearga?" (se referea ca toate surorile mele au fost la banchet si in a VIII-a si in a XII-a) si tata nu a mai zis nimic, dar nu ma lasa. Ce i-as putea zice sa ma lase? Vreau sa-i zic ceva emotionant care sa-l atinga si in cele din urma sa ma lase sa merg. Cand mi-a zis mama azi-dimineata ca nu ma lasa, m-am dus in baie si am inceput sa plang si toata ziua m-am gandit ca eu n-o sa ma duc la banchet, nu-mi venea sa cred ca nu ma lasa (mereu m-am asteptat sa ma lase, pentru ca nu ar avea niciun motiv altfel, din punctul meu de vedere).
Ofer funda!

2 răspunsuri:
| Purec a răspuns:

Din cate observ esti mai apropiata de mama ta. Mai discuta cu ea! Probabil tatal tau a avut o zi mai proasta sau poate e virba de bani. Incearca sa discuti cu mama ta. Noi nu cunoastem ce fel de persoana e tatal tau, dar din datele oferite de tine, cel mai probabil a fost un moment nepotrivit cand ai intrebat.

Mult succes

| RainmakerX a răspuns:

S-ar putea sa fie vorba de bani...
Este greu sa sustii o familie numeroasa iar acel banchet, chiar daca reprezinta un eveniment important pentru tine, nu este tocmai un lucru necesar. Eu nu am cine stie ce amintiri ramase de atunci chiar daca am fost.

Poti eventual sa spui chestii de genul "dar toti colegii merg".