| GoodLuck15 a întrebat:

Sunt clasa a 11-a si inca nu m-am adaptat cu colegii mei.
Sunt foarte trist din cauza asta fiindca atunci cand eram in generala eram mult mai indraznet si aveam foarte multi colegi cu care ma intelegeam.
Ajuns in clasa a 11-a la liceu, nu mai e la fel.Suntem si foarte multi in clasa iar in generala eram maxim 20.
In general nu am treaba cu astfel de probleme, am multi prieteni cu care ies si nu am astfel de probleme in afara scolii ci doar in clasa.Trebuie sa recunosc ca nici nu sunt pe genul meu colegii si nu ma prea potrivesc cu ei.Dar as vrea sa fac cumva sa ma adaptez si eu, acesta fiind ultimul an de liceu fiindca dupa doresc sa ma las in favoare muncii, deoarece acum nu am impliniti 18 ani.
Cu aceasta intrebare as dori sa va mai pun inca una.
Daca termin clasa a 11-a si ma angajez, as putea termina dupa 2-3 ani clasa a 12-a la seral?
Cum sa ma adaptez cu colegii mei si sa fiu mai indraznet nu doar un tip timid?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, asa este corect.
Liceul la curs de zi este pentru clasele 9-12.
Iar cel facut la seral este pentru calsele 11-12 si 13.
La seral nu se pot face clasele 9 si 10.
BAC-ul se da la terminarea liceului, 12 clase la cele cu curs de zi si 13 clase la seral.
Cursurile de zi au cate 7-8 ore pe zi, pe cand curusurile serale, au numai 3-4 ore/ seara. Asa se explica inca 1 an in plus, pentru liceul facut la seral.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Nici eu nu m-am inteles bine cu colegii, mereu am avut prieteni din afara clasei ori chiar a liceului.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, scoala a inceput de 3 zile, deci imposibil ca cineva sa se acomodeze intr-un timp atata de scurt. Ai rabdare, fii deschis cu colegii si in cateva luni vei avea prieteni si vei fii bine.

Cat priveste licuel la seral, sa stii ca se face 13 ani, nu 12 ca la zi.
Deci, daca renunti acum la licuel, cursurile de zi, vei fii nevoit sa te inscrii la seral si sa faci 13 ani de liceu, dupa care te poti inscrie la BAC.

Timiditatea tine de alegerea ta. Daca-ti impui si vrei sa scapi de ea, poti, trebuie doar sa-ti faci prieteni si dupa cum spuneam, abia ai 3 zile de scoala, nu poti sa ceri imposibilul dupa atat de putin timp, ai rabdare!

| GoodLuck15 explică (pentru Violleta2022):

Deci voi face clasa a a 12-a si a 13-a?

| Violleta2022 a răspuns (pentru GoodLuck15):

Da, asa este corect.
Liceul la curs de zi este pentru clasele 9-12.
Iar cel facut la seral este pentru calsele 11-12 si 13.
La seral nu se pot face clasele 9 si 10.
BAC-ul se da la terminarea liceului, 12 clase la cele cu curs de zi si 13 clase la seral.
Cursurile de zi au cate 7-8 ore pe zi, pe cand curusurile serale, au numai 3-4 ore/ seara. Asa se explica inca 1 an in plus, pentru liceul facut la seral.

| SkyPilot a răspuns:

Termina liceul la zi. Mai ai de rezistat doi ani. Cu seralul nu vei mai avea aceleasi optiuni in viata.
Ca sa te adaptezi, gaseste printre colegii tai pe unii care au preocupari cat de cat similare cu ale tale si stai mai mjlt cu ei, dar fara sa exagerezi. Vorbeste cu toata lumea, nu insulta pe nimeni, nu te certa, fii echilibrat. Chiar daca nu vei genera mari prietenii, vei fi mult mai apreciat.