| laurasandu a întrebat:

Sunt clasa a 8a. Unul din parintii mei lucreaza in Germania si as avea posibilitatea sa fac liceul acolo. Nu am cunostinte deloc in limba germana, dar stiu engleza. As vrea sa stiu daca merita sa ma duc acolo sau sa raman aici, cum este programul acolo si ce sistem de invatare au.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, engleza nu te ajuta in Germania, pentru ca limba oficiala vorbita si scrisa, este germana.
Daca parintele tau lucreaza legal acolo, te poate lua cu el in Germania si vei putea face scoala acolo fara probleme.
In primul an, vei intra intr-un curs intensiv de limba germana si abia anul urmator, vei intra in clasa a IX-a.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai ai 2 variante
Sa mergi la o scoala cu predare in engleza (dar costa destul de mult)
Sa stai un an pe bara pana inveti limba. Limba se invata mult mai usor locuind in Germania.

| RAY a răspuns:

Din moment ce nu cunosti limba, o sa faci intr o scoala unde sunt copii tot ca tine
https://www.deutschlandfunk.de/......24.de.html dram:article_id=344861
http://www.spiegel.de/......04067.html

| Rd79 a răspuns:

Nu m-as duce acolo. E mai frumos in Romania happy

| Gabriel2424 a răspuns:

Este greu, dar eu zic sa incerci acolo, este un sistem de invatare acolo foarte bun, poti sa te inscrii la un liceu si sa faci ceva acolo, aici ce siguranta ai ca vei face ceva dupa scoala, iti recomand aplicatia duolingo si invata usor germana, asculta ma, acolo gaeesti da te angajezi si sa faci ceva mai departe, aici e greu si daca inveti, ai si parintii cu tine, o sa fie greu la inceput dar o faci pentru binele si viitorul tau, acum alegerea e in mâinile tale, plus ca vei descoperi alti oameni, alte obiceiuri.