| aly a întrebat:

Salut,TPU! Sunt din Craiova si vreau sa dau la medicina. Oscilez intre facultatea din Craiova si cea din Bucuresti.Intrebarile mele sunt:
Daca m -as duce la Bucuresti in sesiuni pot sa vin acasa?
Unde mi-ati recomanda sa merg?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Poti sa vii acasa, dar o sa-ti fie cam greu. Fiindca intre examene ai 3-5 zile si destul de putin timp de invatat. Si asa vei ajunge sa dormi maxim 4 ore pe noapte in sesiune, timpul pe car il pierzi cu trenul nu il vei putea sacdea din timpul de invatat, ci tot din cel de somn.
In principiu, facultatea din Bucuresti este mai buna, insa confortul de a sta acasa este enorm. Eu am facut tot medicina la Craiova si am avut grija sa termin printre primii. Am folosit faptul ca orasul este mic si nu faceam mult pe drumuri, ca stateam acasa si mai ma ajuta mama la gospodarie, ca aveam camera mea in care nu ma deranja nimeni. Apoi am facut rezidentiatul la Bucuresti si a fost foarte bine. Asadar, daca vrei sa fii foarte buna, ai sanse egale la Craiova si la Bucuresti. Daca nu iti pasa cat de buna vei fi, nu conteaza practic

| aly explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru raspuns.Mai am un an la dispozitie sa ma hotarasc, dar o sa invat materia pentru Bucuresti la fizica pentru ca o acopera si pe cea de la Craiova.

| Brigaela a răspuns (pentru aly):

Succes!

3 răspunsuri:
| Morphines a răspuns:

Bună.
Îți recomand facultatea din București, fiindcă aici ai și mai multe oportunități de practică, fiindcă vei face cel puțin doi ani stagii de parctică.
Poți merge oricând acasă, depinde de orarul pe care îl ai. În sesiune, vorbim despre aproximativ 30 de zile de examene și teoretic poți merge acasă, dar practic este mai greu. Imaginează-ți că vei avea, probabi, câte un examen la două zile. E dificil să mergi acasă chiar și în weekend, dar fiind din Craiova călătoria nu durează mult.
În orice caz, poți să pleci acasă când vrei, chiar și în sesiune, dacă îți „manageriezi" timpul în mod optim.
Baftă și succes! happy