| anonim_4396 a întrebat:

Sunt in clasa a 9-a profil de mate-info, am 15 ani si in ultimul timp ma simt foarte obosit. La unele ore nu ma mai pot concentra si incep sa ma gandesc la tot felul de lucruri ce nu tin de ora respectiva : cum ar fi ora de chimie, romana, biologie, si uneori si mate. Am incercat sa ma culc mai devreme pe la ora 9:45 sa fiu gata de culcare, dar la scoala tot asa e. Ce ar trebui sa fac ca sa imi sporesc concentrarea? Am incercat si cu mentate din alea care cica te ajuta. E normal sa se intample asta in mai, cand mai e putin si vine vacanta de vara?

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca poti dimineata incearca sa mergi la baie in pauze sa dai cu apa rece pe fata.

| Aquatinies17 a răspuns:

Ohohoooo. Camarad de mate-info/chin. Ba. Eu in general dorm 3-4 ore. Si iti zic sincer ca de când cu liceul is dependenta de cafea/țigări. Nu iti recomand. Da dacă îți e somn cafeaua e o alternativa. Da poti consuma mai multe fructe/legume pentru energie și chestii. Si nu iti fa griji. E normal. Imi aduc aminte ca eu prin sem I aveam niște crize. Tremuram din cauza nesomnului și îmi era și mi-e greu sa ma concentrez. Iti trebuie o mica vacanță. ❤️❤️

| ClauGame a răspuns:

Incearca sa te culci de mai multe ori pe la 9 seara