| Andreutzzzya a întrebat:

Sunt intr-o dilema : prietena mea cea mai buna a fost o perioada certata cu un prieten de al ei cel mai bun ( daca am zis " prieten de al ei cel mai bun" va dati seama ca nu e vorba de iubit ci in sensul de coleg, amic). Ei bine, in acea perioada, am iesit afara cu acesta, care este totodata si prietenul meu. Nu il consider cel mai bun cum il considera ea, dar prieten il consider. Acest "prieten" a inceput sa o barfeasca la mine pe prietena mea cea mai buna, spunand lucruri urate despre ea. Ideea e ca prietena mea m-a intrebat daca a zis ceva urat despre ea iar eu i-am zis: mi-a zis doar ca sunteti certati sau ceva de genul. Deci am mintit-o. Pana la urma s-a impacat cu acest 'prieten' si vrea sa il invite la ziua ei etc. Inca il considera prietenul ei cel mai bun. Iar eu nu stiu ce sa fac. Eu impreuna cu aceasta fata chiar avem o legatura speciala, si de aceea nu vreau sa o mint, vreau sa o feresc de prietenii falsi. Altfel ce fel de prietena cea mai buna as mai fi? Insa in acelasi timp nu as vrea sa stric prietenia dintre ei, poate va avea un curs frumos si pana la urma si-o veni in fire si prietenul ala al ei, si va inceta sa mai barfeasca si in fine, sa fie si el prieten mai adevarat. Ideea e ca prietena mea incepuse sa aiba si sentimente pentru el ( stiti voi, mai mult decat prieteni ) dar i-au trecut. Si daca vor petrece mai mult timp impreuna poate iar vor inflori acele sentimente, si poate fi inceputul a ceva frumos. Dar totusi, nu as vrea sa aiba nici un prieten cel mai bun si nici sentimente de dragoste pentru un prieten fals. Sau poate o sa devina si el un prieten adevarat cu trecerea timpului fata de ea si apoi chiar poate inflori ceva frumos intre ei? Chiar nu stiu ce sa fac!
Iertati-ma ca am scris atat, iertati-ma, stiu, sunt complicata. Multumesc mult celor care au avut rabdare sa citeasca!
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre!

2 răspunsuri:
| LifeIsColour a răspuns:

Buna,in primul rand, tu ar fi trebuit sa ii spui prietenei tale totul de la inceput.Doar sunteti cele mai bune prietene nu? O relatie de prietenie se bazeaza in primul rand pe incredere, nu pe secrete ascunsewinking.Si bineinteles, din moment ce baiatul respectiv a vorbit asa despre prietena ta, e clar ca nu o merita.De obicei, persoanele care au placerea sa barfeasca [chiar daca ceea ce spun ei este adevarat sau nu], nu se vor opri niciodata.Asa cum ai spus si tu, el este un prieten fals pentru prietena ta si dupa parerea mea, niciodata nu va ezita sa le spuna si altora ceea ce vorbesc ei doi.Intr-o relatie stransa de prietenie, o singura persoana poate fi cea mai buna prietena pentru cealalta, practic, o relatie de prietenie este formata din doua persoane, a treia nu mai are loc.In cazul tau, tu esti cea mai buna prietena pentru amica ta, fiindca alta fata nu s-ar fi gandit niciodata sa isi ajute prietena, din contra, i-ar fi placut ca altii sa o barfeasca pe la spate si sa spuna lucruri rautacioase despre ea.De cele mai multe ori, o relatie de prietenie poate fi si fictiva, poate fi construita doar din invidie.Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu prietena ta, sa ii spui totul cu lux de amanunte iar daca ea tine atat de mult la tine cum o faci tu, va avea incredere in tine si va stii ce sa faca mai departewinking. Sper ca te-am ajutat!

| Andreutzzzya explică (pentru LifeIsColour):

Multumesc mult! Raspunsul tau chiar mi-a fost de folos! :*