| DeCeMaiContează a întrebat:

Tocmai am inceput clasa a IX-a.Cum pot fi mai sociabil? Eu in fiecare pauza stau numai pe telefon.Mereu zic ca nu voi mai sta pe telefon,dar degeaba, ca ziua urmatoare tot stau.Eu de fel sunt mai timid si vorbesc mai incet.Si azi doua fete au inceput sa intre in vorba cu mine,si de fiecare data cand le ziceam ceva cica "Ce voce ai" si le-am zis ca voi incerca sa vorbesc mai tare dar cica "Nu,nu,imi place cum vorbesti".Si se vedea clar pe fata lor ca isi bateau joc,le-am zis asta si ele au spus "Ai tu impresia ca ne batem joc,noi nu suntem genul sa ne batem joc ".Dar e clar ca isi bateau joc de mine, se vedea pe fata lor.Deja incepusem sa ma acomodez, dar acum nu stiu ce pot face.Mi-e teama ca isi vor bate joc in continuare de mine.Ce pot face sa nu se intample asta? M-am saturat sa fiu luat in ras si sa fiu bataia de joc a tuturor!

2 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Lasa telefonul acasa. Te-ai saturat sa fii carpa de sters a altora, dar continui sa fii. Lasi telefonul acasa daca nu te poti abtine si intrii in vorba cu oamenii. Ce e greu sa vorbesti. Iti imaginezi ca nu te vad, ca si cum ai scrie pe net. Aici nu iti este rusine sa scrii?

| Nemessys a răspuns:

Fi mai sociabil, arata-ti calitatile in fata altora. Stii cum e vorba : lumea te respecta daca esti bun la ceva. In cazul scolii, poti castiga respect daca inveti, nu o sa te mai ia de prost + ca o sa te respecte in momente de genu:,, Ce faci colegul meu drag, ti-am zis vreodata ca suntem cei mai buni prieteni? Nu-i asa ca-mi dai si mie tema la mate? Hai te rog..."
Si in pauze incearca sa acumulezi cat mai multe informatii despre fiecare coleg si persoanele alea care-si bat joc de tine ii poti transforma in prieteni. Dar nu si pe fetele alea pentru ca stii tu, asa sunt ele, barfitoare si le place sa rada de altii si de defectele lor. Multa bafta!