| Coditza19965 a întrebat:

.. Treaba sta cam asa! Am 19 ani si de cand am luat permisul la 18 ani aveam un vis, sa imi cumpar masina asa ca am muncit numai eu stiu cum si cat de greu mi-a fost, dar de fiecare daca cand voiam sa renunt din anumite motive ma gandeam la ce-mi doresc si pentru ce fac asta. Bun intr-un final mi-am cumparat masina dupa cateva luni intense de munca (lucram in strainatate) asa ca am fost nevoit sa plec din motive personale acasa si cu gandul sa imi cumpar masina, mi-am cumparat si ca sa vezi surpriza de proportii. Am cumparat masina pe 8 aprilie si pe 9 mi-am pus mainile in cap. De ce? Pai am facut accident, dar partea interesanta este ca nu eu am fost la volan ci un prieten si stiam destul de bine regula "Femeia si masina nu se da" Ce-i drept femeia pleca singura dar masina nu. Dar nu se termina aici problema dupa ce ca am facut praf masina am luat si teapa cand am fost la reparat. Eu cum nu cunosteam nimic m-am lasat pe baza acelei persoane (persoana fiind vanzatorul) asa ca m-a frecat de bani pana am ramas cu buzunarul gol. Masina e facuta dar nu in totalitate.
Mi-a ramas (Caseta de directie, coloana volan, distributia, bordul care e acelasi doar ca reprat "Prost, nu mi-am dat seama, iar eu am platit pentru unul nou", clima, legaturile electrice la portiera din dreapta) Acum nu stiu cat ma costa sa fac toate astea. Ce-i drept masina merge dar cu o suta de mii de batai. Cum e posibil sa fiu asa prost? Dupa ce am scos masina din service nu'i ca m-am oprit din a o da la alte persoane. Parca nu pot spune nu straight face Sunt asa de tampit incat repet continu greselile in loc sa invat din ele si sa ma repar. Parca sunt batut in cap.
Ce pot sa fac?

5 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

Priveste partea buna a lucrurilor. Ai ceva de invatat din orice greseala pe care o faci. Acum cu masina. Dezmembreaza-o si vinde-o pe bucati pentru ca iei mult mai mult pe ea. Si oricat te-ar ruga cineva, nu da masina, sa si planga langa tine, NU O DA.
Trebuia reparata de cine a stricat-o nu de tine. Dar deh...esti baiat bun. Orice problema este o invatatura. Bafta.

| Coditza19965 explică (pentru GdX):

Trebuia sa o vand pe bucati cand era facuta praf straight face 1800 Masina + 2000 Reparatia si din cate am inteles nu ma costa mai mult de 20 milioane sa o fac. Daca o dau pe bucati oricum nu castig nimic si alta masina nu stiu cand o sa mai apuc sa'mi cumpar.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Vinde o pe piese, iti scoti ceva bani din ea si iti cumperi o masina cand crezi ca o sa fii destul de responsabil

| OldSoul a răspuns:

Ce sa faci, treci mai departe, si nu dai masina altor persoane decat daca ai deplina incredere in tine, daca vrei sa o dai unui amic, o dai doar in parcari libere si cu tine in dreapta, in caz de ceva sa poti folosi frana de mana si sa eviti o eventuala problema.
In rest, nu te baza pe ceilalti, nu te astepta sa-ti faca cineva un bine fara sa nu aiba si el de castigat pe aceasta urma.

| spynalex a răspuns:

Ce poti face e sa iti revi si sa nu mai dai masina, mai ales ca ai patit-o... Stiu ca e greu sa refuzi mai ales prietenii, dar trebuie sa te impui e cum ai zis mai sus masina si femeia nu se dau... mai bine esti rau decat luat de fraier, daca dai masina cine o strica ala plateste isi asuma ce face.