| mâța06 a întrebat:

Salut TPU, trebuie sa aleg la ce liceu merg anul asta dar inca nu stiu unde vreau sa merg si profilul pe care sa-l aleg, imi puteti spune fiecare profil si ce meserii rezulta din fiecare, am nevoie disperata de ajutor...laughing

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Ideea profilului de liceu e să nu te axezi pe materiile mai puțin plăcute.
Vrei să te axezi pe mate/info/ fizică du-te pe mate-info, bio/chimie du-te pe științele naturii, psihologie/logică/sociologie și altele de genul științe sociale, iar pentru limbi, filologie.
La cele de profil uman, scapi de biologie, chimie, fizică în a 11-a ( + de latină la științe sociale și de mate la filologie )
Gândește-te și la ce dai bacul, la ce teze ai, la numărul de ore per materie. Toate informațiile le găsești la un click distanță.
Uită-te peste modele de orale. Poți da de la orice profil oriunde, însă îți va fi mai ușor de la unul real spre medicină de exemplu, asta nu înseamnă că nu poți să intri.
Ah, și trebuie să înveți să-ți cauți informațiile happy
Aici, persoană care a fost la mate-info așa ca dacă ai anumite întrebări despre profilul acesta îmi poți da comentariu.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Admitere liceu 2021 – lista specializari, medii, top liceehttps://www.admitereliceu.ro

| ancaval a răspuns:

Nu contează liceul, doar facultatea decide unde vei lucra.
Important e să alegi un liceu care să îți placă.
Eu am intrat din greșeală la un liceu Economic, eu am greșit ceva pe lista unde am pus numele liceelor și am lăsat așa laughing când am dat de contabilitate, finanțe bănci, drept, fiscalitate, etc....am zis că "îmi dau demisia ". Greu au trecut cei 4 ani, mai ales că nu mi-a plăcut.

Ce materie îți place? La ce ești tu mai bună?

| zurick a răspuns (pentru ancaval):

Nici facultatea nu decide asta laughing
E o posibilitate destul de mare să lucrezi în alte domenii cu câteva excepții.

| ancaval a răspuns (pentru zurick):

De ce, nu? Că așa spui tu? Poate în cazul tău nu a decis facultatea, în cazul meu da, eu lucrez în domeniul meu.

| mâța06 explică (pentru ancaval):

Pai cel mai bine ma descurc in domeniul psihologic insa toti spun ca as fi un antreprenor bun

| ancaval a răspuns (pentru mâța06):

Lasă-mă cu "toți spun", că m-am săturat de ăștia care tot spun și le știu pe toate. Eu nu am ascultat pe nimeni și, chiar dacă s-au uitat urât la mine, acum e liniște.
Fă ce simți tu că trebuie să faci și gata. O să vezi tu cum stă treaba, la angajare, acolo e mai greu, din păcate.