| liviu9898 a întrebat:

Trec pe clasa a-8-ta si vreau sa stiu cam ce voi invata la mate,romana,fizica, geografie etc. si ce materii voi avea noi.
Dau

Răspuns Câştigător
| EFE21 a răspuns:

Salut laughing Acum am terminat.
La matematica o sa inveti cel mai important geometria in spatiu. Adica prismele, piramidele, sfera etc. Cum calculezi volumul in ele, cum calculezi aria totala a lor, aria laterala, si probleme din viata cotidiana bazata pe ele. Ex: un cort in forma de piramida patrulatera regulata dreapta are muchia de 4 cm. Aflati aria totala, aria laterala si volumul thinking Si in rest o sa faci ceva pe la algebra si teste pentru capacitate.
La romana o sa studiezi niste poezii pe la inceput si o sa ti se predea operele de care ai nevoie pentru examen : nuvela, basmul, pastelul, schita etc.Iar la gramatica o sa faci propozitiile subordonate.
La fizica o sa faci Termodinamica, Presiuniile, Legea lui Arhimede, Curentul Electric si multe altele. probleme etc.
La geografie o sa studiezi geografia Romaniei ( e grea, cel putin eu nu am invatat deloc la geografie laughing dar tot am incheiat cu 10 )
La istorie o sa inveti istoria Romaniei ca in clasa a 4-a ( e usoara, te sfatuiesc sa dai teza la asta )
La biologie o sa faci ecologie ( ore de plictiseala maxima )
La chimie o sa studiezi Oxigenul si mai multe de genu, probleme, etc.
Materii noi vor fi doar latina ( daca prinzi profa de romana cu care faci la clasa o sa faci romana ) daca nu, latina e faina, am facut si eu, e usoara laughing
Bafta la examene anul asta si ce pot spune. noroc :* FUNDITA?

2 răspunsuri:
| liviu9898 explică:

Multumesc mult