| stangaionut a întrebat:

Anul acesta trec in clasa a 6-a si stiu ca voi avea fizica dar vreau sa stiu ce se invata la ea?

3 răspunsuri:
| AlexutsSsa96 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi,mie nu mi-a placut fizica,dar pot spune ca e putin dificil,adica daca stii mate nu`i problema. Inveti despre lucrul mecanic,puterea cineticaa, mecanica, mai multe

| Helenee24 a răspuns:

Fenomene mecanice, optice, termice, electrice, dar si fizica nucleara.
In clasa a 6a vei face cate putin din fiecare din primele 4 pe care ti le-am enumerat.
La mecanica inveti despre viteza, forte precum greutatea, forta de frecare, forta elastica, etc. La optica despre propagarea luminii, la termodinamica despre temperatura, caldura, etc; iar la electricitate, dupa cum ii spune si numele, despre procesele ce implica electricitate.
Fizica este foarte frumoasa, dar, cel putin la liceu, devine cea mai grea materie.
Succes happy

| MondialuDeEu a răspuns:

Pai la fizica inveti despre circuite, despre umbrele soarelui sau ceva de genu`, lumina, viteza, etc...