| GeorgeDRX a întrebat:

un grup de mai multe persoane din scoala mea isi ma vorbesc pe la spate, isi bat joc de mine, dar nu in fata, tot felul de gesturi rautacioase, eu nu sunt asa, nu-mi place sa rad de lume ca nu as vrea sa se simta cum ma simt eu in situatia asta. Au trecut deja 2-3 luni de cand se intampla asta si ma intreb oare cand se intoarce roata? Tot astept sa se intoarca roata, sa se simta si ei la fel cum ma simt eu acum. Nu am absolut nimic cu ei, nici macar nu ma stiu personal dar isi bat joc de mine din spusele celoralti care ma cunosc (unii colegi) si sunt invidiosi pe mine si nu stiu din ce motiv, nu stiu de ce ai fii invidios pe mine... voi ce parere aveti? Chiar nu stiu ce sa fac in situatia asta, nu vreau sa intru in depresie din cauza persoanelor acelea. Iar ei in tot timpul asta imprastiesc vorbele pe la cei cunoscuti de ei, care nici acele persoane nu ma cunosc, doar din vedere si din cele negative spuse de mine. De cand mi-am dat seama ca ei fac gesturile astea sunt trist tot timpul, rare ori daca imi vine sa zambesc sau sa rad la vreo gluma. Ce as putea face? Oare cand se va intoare roata? Ce sa fac in situatia asta? sad

16 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Îi ignori. Doar persoanele importante ție merită să le acorzi importanță. Nu știu de ce te-ar afecta ce cred niște pămpălăi despre tine. Sunt persoane care sunt înjurate de mii de oameni, pesoane publice, tu ce ai face în situația aia, te-ai sinucide? Ai un caracter slab dacă bagi în seamă vorbele ălora și ține doar de tine să te schimbi. Ok, poate te afectează pe moment dar un asemenea lucru chiar nu merită importanță și nu merită să te gândești la așa ceva. Merită la fel de mult să te gândești la asta cum merită să te gândești că acum 3 minute a plecat trenul spre Constanța. Cât ceea ce vrei tu cu întorsul roatei este iar ceva aiurea căci viața nu funcționează așa. Ori devii tu răzbunător și le întorci tu roata ceea ce n-ar fi deloc necesar referindu-mă la chestia cu importanța ori îi lași de tot în pace. E chiar foarte penibil să îți pese așa mult de niște neica nimeni.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu te mai gandi la ei. Ignora-i.Cei care te vorbesc pe la spate se afla in spatele tau pentru ca iti sunt inferiori.Nu iti bate capul cu astfel de persoane ca nu ai de ce.Problemele celorlalti nu trebuie sa fie problemele tale.Si cred ca ar trebui sa te simti destul de important daca exista oameni care in loc sa faca ceva bun cu viata lor se preocupa de a ta.
Let it be!happy

| GeorgeDRX explică (pentru J0B0MAT):

Cand merg pe coridorul etajului la care este clasa mea simt ca ceilalti mai mari din celelalte clase rad pe sub nas, sau chiar in fata. Ma simt inferior fata de toata lumea din cauza lor.

| J0B0MAT a răspuns (pentru GeorgeDRX):

Oamenii de regula rad de cei pe care ii considera superiori la cel putin un capitol.de cei inferiori nu prea pentru ca nu au pe ce sa fie invidiosi. Ignora-i, zambeste, vorbeste cu prietenii tai nu mai pune la suflet rautatile din jur.Lumea intotdeauna va fi buna de ras.Lumea meschina si inferioara care nu merita bagata in seama.Pun pariu ca cei care se incadreaza in categoria asta sunt niste epave.

| R0R0 a răspuns:

O data tot se va intoarce roata asta!
Cand vei creste(probabil ) si vei avea un job mai bun ca a lor, atunci tu ii vei privi de sus si vei arata ce poti tu.
Nu ii lua in seama. Nu e motiv ca sa cazi in depresie!

| mentholinks a răspuns:

Ai doua variante, ori te impaci cu ideea si continui sa ii injuri in gand ori poti sa incepi sa fii cu ei cum merita sa fii. Adica sa-i injuri, sa-i iei la bataie, etc. Vor vedea astfel ca nu esti un pampalau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

te vorbesc pe la spate pentru că sunt lași și nu vor avea vreodată curajul să-ți spună lucrurile alea în față. nici măcar nu merită să-ți pierzi timpul gândindu-te la astfel de oameni. important e ce crezi tu despre tine, nu aberațiile pe care le spun ceilalți. nu mai pune atât la suflet și nu te mai aștepta să se întoarcă roata. ignoră-i.

| GeorgeDRX explică (pentru anonim_4396):

As vrea sa-i ignor, dar nu pot. Aproape toata lumea din jurul meu cred lucrurile care le spun ei despre mine, cand merg pe coridorul etajului la care este clasa mea simt ca ceilalti mai mari din celelalte clase rad pe sub nas, sau chiar in fata. Ma simt inferior fata de toata lumea din cauza lor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GeorgeDRX):

de ce să te simți inferior? atitudinea lor denotă doar prostie, chiar multă. oamenii ăia nu sunt importanți pentru tine, dacă cineva voia cu adevărat să te cunoască și să înțeleagă cum stau lucrurile, venea și îți vorbea, nu asculta toate zvonurile. repet, nu te mai agita că nu are rost. ei continuă să facă asta pentru că îți observă reacțiile, observă că ești afectat și se amuză prostește pe chestia asta.

| nlko a răspuns:

Sa le raspunzi cu aceeasi moneda sau sa ii ignori, sa nu iti pese...cel putin arata-le ca nu iti pasa, daca faci asta o sa se plictiseasca odata si odata.
Nu trebuie nici macar sa iti pierzi timpul gandindu-te la motivele pe care le au, daca cel mai bun lucru pe care il pot face e sa te barfeasca...rezulta doar ca tu esti mult mai interesant decat ei.
Ideea e sa fii tu insuti si sa te simti bine asa.
Bafta!

| veryhonest a răspuns:

Ai putea profita de situatia in care te afli si sa incepi sa te "intaresti" psihic. Lor nu ai ce sa le faci, nu ii poti schimba, iar roata se va intoarce doar daca iti schimbi tu comportamentul si impresiile de inferioritate.

| MaybeJustMe a răspuns:

Sunt ofticati, pur si simplu nu ii baga in seama, de ce trebuie sa iei in considerare ceea ce fac ei?

| GeorgeDRX explică (pentru MaybeJustMe):

Pentru ca aproape TOTI din jurul meu cred ceea ce spun ei, si nu prea am ce sa fac, de asta ma simt prost si iau in considerare tot ce spun ei

| MaybeJustMe a răspuns (pentru GeorgeDRX):

Este evident, instictul de "a urma turma". Nu trebuie sa il urmezi si tu.

| AnotherAnswer a răspuns:

Fii bucuros! Esti o vedeta!

| Euromondialu a răspuns:

Sinucide-te!