| anonim_4396 a întrebat:

Vă rog să nu râdeţi de mine sau să faceţi glume proaste.Am vârsta de 20 de ani şi îmi place de o fată mai mică decât mine cu aproape 3 ani. Acum 2 ani eram în clasa a 12-a şi ea doar ce intrase la liceu. Eu sunt foarte timid de fel şi nu am avut curajul să vorbesc cu ea. La 2 luni cam aşa după intrarea ei la liceu a vorbit cu un coleg de la mine din clasă dar nu a durat mai mult de 1 lună pentru că nu era persoana potrivită pentru ea. De atunci este singură. Ea este o fată foarte frumoasă, retrasă, învaţă foarte bine şi din când în când lucrează şi în timpul liber. Acum câteva luni în urmă am fost invitat la un majorat şi sa nimerit să fie şi ea acolo şi să stau chiar lânga ea. Am vorbit cu ea toată seara dar tot nu am avut curajul să o invit la dans. Acum 2 zile a pus o postare pe Facebook "Like-părere". Am dat şi eu like şi mi-a zis într-un mesaj privat că sunt frumos, de treabă şi mulţi pupici. Pănă la urmă i-am spus şi eu acelaşi lucru şi mi-a mulţumit şi mi-a mai trimis un pupic. Următoarea zi unul din prietenii ei de pe Facebook a adăugat un comentariu la o poză de a ei puţin mai veche şi mi-a apărut şi mie pe pagina. Mi.am luat până la urmă inima în dinţi şi am comentat şi eu cu un pupic la poză. Doar mie mi-a dat ador la poză şi mi-a comentat cu un pupic. Credeţi că mă place sau doar a vrut să fie amabilă cu mine şi doar atât. Sau poate este genul de om care îi place să se joace cu sentimentele oamenilor? Aş vrea să o invit în oraş la un suc dar nu prea am curajul? Sau mai bine să nu grăbesc lucrurile şi să mai las să treacă timpul? Voi ce îmi recomandaţi?
Dau fundă pentru cel mai bun răspuns.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hei.

In primul rand nu o invita in oras peste 2 zile... Intai si intai vorbeste cu ea, afla cat mai multe lucruri pe care le aveti in comun si dupa invit-o undeva in week-end. (Fara cinema, vrei sa mergeti undeva unde sa vorbiti )

Ai avantajul varstei, deci, probabil ca ti-ar fi mai usor sa fii cu aceasta fata decat cu una de varsta ta.
Fata probabil ca are si ea emotii daca te place intrucat esti mai mare asa ca, este datoria ta e sa vezi daca te place sau nu.

Cum? Esti atent la detalii sau o intrebi direct.
Din cate ai scris aici atunci stii sigur ca fata nu esti cine stie ce "diva" care sa te refuze intr-un mod dur.

Sfatul meu ar fi sa-i scrii in mini-vacanta care vine. O intrebi ce mai face si la final, dupa ce vorbiti si voi cateva minute (mentine conversatia cat poti), o intrebi daca vrea sa mergeti undeva (preferabil nu in acest week-end caci o persona normala ar avea planuri)

Nu ai nevoie de curaj. Nu o sa mori daca te refuza.
Fii tu insuti si ai incredere! Probabil esti un baiat ok si o sa vada si ea asta cand o sa vorbiti mai mult, asta daca nu a vazut deja.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic sa o bagi in seama si sa continuati sa vorbiti si dupa vreo 2 zile s-o inviti in oras. Pare interesata de tine si cred ca v-ati si potrivi la caracter din ce povestesti.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand, nu exista "ador" pe FB, exista doar "like" care inseamna"imi place".

Apoi, ai 20 de ani si ar trebui sa stii clar sa te comporti cu o fata.
Scrie-i un mesaj, invitand-o la o intalnire (cafea sau ciocolata calda, samd).
Fii barbat, ca ai trecut de varsta copiilor mici si nepriceputi!

| T0T a răspuns:

Nici nu era nevoie să o inviți la dans așa repede. Dacă vrei să ți se răspundă la întrebări fă ce orice om care place o persoană ar vrea să facă. Cunoaște-o mai bine. E cum ai vrea să te înfigi la un aliment, fără să îl verifici mai bine. Poate vei avea surpriza să fie mucegăit. Eu cred că e evident că trebuie să ai răbdare, asta dacă vrei ceva serios și nu doar o joacă de copii, însă spunând că ești așa mare cred că ai trecut de faza aia.