| RaduNegaru a întrebat:

Vreau să mă sinucid. Am dat examenul de capacitate și la mate mai mult de 5.50 nu iau iar la română aproape 8. Pe 5-8 am avut media 8.94 (total). Vreau să mă sinucid pentru că simt că mi-am ratat viața, că o să fiu un ratat al societății, am dezamăgit singura persoană din viața mea pentru care aș fi dat totul... pe mama. Ajutor TPU, ce să fac

9 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Wtf man daca si asta e motiv de sinucidere la greutatile vietii ce mai faci?

| Andreeush a răspuns:

Accepți situația și mergi mai departe.
Nu e sfârșitul lumii iar suicidul nu este o soluție.
Pe viitor o să te străduiești mai mult, o să iei note mai bune.
Fii optimist, toate au o rezolvare.

| HadesSs a răspuns:

Si ai nevoie de metode sau ce?laughing

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

Răspuns utilizator avertizat
| MademoiselleCosmina a răspuns:

Asa,si? Daca voiai note mai mari, trebuia sa inveti, nu sa te plangi acum ca vrei sa te sinucizi.
Pai daca astea-s probleme, ce-o sa faci cand o sa ai familie, copii?

| animalulferoce a răspuns:

Poti sa te muti la licee mediocre cu spaga din a 9-a sem 2 sau a 10-a, poate chiar si inainte.

| LiLYeeX a răspuns:

Si eu am luat nota mica la mate cand ar fi trebuit sa iau 9, dar crezi ca aceste note reprezinta ceva pentru viitorul tau? Sunt facute doar sa te claseze si a ti fixeze anumite idei, gandeste te ca unii oameni au ajuns multimilionari fara sa dea bacul macar.

| RaduNegaru explică:

Nu aș mai avea sănătate dacă aș face-o