| misuh2710 a întrebat:

Tatal meu mi-a zis ca voi ajunge un ratat pentru ca nu am vrut sa lucrez pentru examenu din vara...
Chiar am nevoie sa vorbesc cu cineva acum. ma simt super mega-ciudat. Notele mele nu sunt rele, am avut in simulari 9.15 la romana si 5.50 la mate... dar m-a deranjat foarte tare straight face

8 răspunsuri:
| LTAA a răspuns:

Tatal tau a crescut sub o conducere comunista, in care trebuia sa inghiti orice **** care ti se preda, si bineinteles are pretentia sa inveti si tu toate teoremele lui peste, chiar daca nu e nevoie de ele in viata de zi cu zi, fiecare ar trebui sa scoata bani din ceea ce ii place.
Si intotdeauna simularea este mai grea decat examenul propriu-zis.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| mont a răspuns:

Nu il lua in seama. Esti major probabil deja, nu trebuie sa mai iei in seama chiar tot ce se zice.

| NoName0x0 a răspuns:

Poti face meditatii ca sa maresti nivelul la mate, lucrurile nu sunt asa grave, doar ca.ti trebuie putin ajutor, iar tatal tau ar trenui sa constientizeze lucrul acesta...

| KMaddieK a răspuns:

A facut asta doar sa te ambitioneze. Stii ca uneori vorbele cu rautacioase te ambitioneaza cel mai mult, fata de incurajari dulci. E vorba doar de o simulare, majoritatea nu s-au chinuit sa invete. Sa nu te culci pe-o ureche si sa acorzi prea mult timp matematicii, iar apoi sa-ti dai seama ca nu mai stii la romana. Presupun ca esti in clasa a11a daca ai dat doar la 2 materii, deci mai ai timp de invatat. Nu pune la suflet ce iti spune tatal tau, ci arata-i ca nu e asa.

| DAnc3 a răspuns:

Frate intotdeauna simularile au fost mult mai grele, eu in simulari am avut media de 4, 8 parca si la examen 7, 9 deci n-are rost sa-ti faci griji.

| shainitainii a răspuns:

Poti sa vorbesti cu mine daca te ajuta. Nu vei ajunge un ratat doar din cauza unor note care oricum sunt bune! Poti sa mergi la profil uman unde nu iti trebuie matematica!

| ivanhoe a răspuns:

E o metoda a parintilor cu, care eu nu sunt de acord. Pune mana si invata progresiv la disciplinele care iti plac si nu le uita si pe celelalte, macar asa, un pic. Nu ai specificat cati ani ai ...Conteaza...winking
Asa imi zicea si tata, stiu prin ce probleme treci.