| Google123 a întrebat:

Salut tuturor, am 15 ani și ceva pe 25 Decembrie împlinesc 16 am citit pe internet despre "pubertate" și din câte am înțeles pe la 15 ani și puțin aproximativ 16 se cam sfârșește sa spun așa prin creșterea parului facial adică barba, vreau sa știu este adevărat? Iar întrebarea mea este următoarea : eu deja am par peste tot iar barba pot sa spun ca a crescut într-adevăr nu e ca una de 18-19 ani dar e aproape peste tot și e clară dar mai am acnee nu foarte clară dar pe partea stânga și dreapta a fetei mai am niște acnee care se vede cât de cât deci când se duce cam tot? Având in vedere ca am explicat destul de clar mi-a crescut deja par facial deci cam toate obstacolele sa spun așa le am trecut,, dar acneea adică coșurile alea când se duc de tot? (funda).

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pubertatea incepe in general pe la 12 ani. Parul facial o sa creasca pana mori ( la fel si parul din cap), trebuie doar sa "iti apara" barba sau mustata. Nu mai crede orice scrie pe internet, intreaba-ti parintii. Acneea poti sa o tratezi folosind creme speciale sau pur si simplu te speli pe fata. Nu exista o varsta exacta sa iti dispara cosurile.

| Viitorulapropiat a răspuns:

Pubertatea la baieti difera.Incepe pe la 12 ani si se termina pe 17, 18 ani (depinde de organismul fiecaruia). Acneea nu se produce neaparat in timpul pubertatii...dar presupunand ca tu o ai doar de la pubertate te-ar putea tine chiar si pana pe la 25, 26 ani. Nimeni nu-ti poate spune cu exactitate, depinde de organismul fiecaruia.