| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.As dori sa va impartasesc povestea mea si sa va cer cateva sfaturi.Totul a inceput acum aproape 3 luni cand am cunoscut o fata pe o retea de socializare, ea fiind din Focsani iar eu din Pitesti.Am vorbit putin in acea zi deoarece era ocupata, mi-a cerut numarul de telefon si cam atat pentru ca si eu trebuia sa plec de acasa.Am continuat discutia la telefon si seara aceleasi zile.Stiind ca e asa de departe nu prea am dat importanta desi imi era simpatica si (stiu ca am gresit), am mintit-o ca am luat bacul (eu picand la matematica).In fine, am continuat sa vorbim zilnic, si am inceput sa tin la ea pe zi ce trece.Mi se parea si inca mi se pare fata perfecta pentru mine : cuminte, desteapta, frumoasa, intelegatoare.Inca din primele zi batea apropouri sa ne vedem, insa fiind neincrezator i-o cam "taiam". Dupa vreo doua saptamani vazand ca lucrurile avanseaza m-am gandit sa-i fac o surpriza si sa o vizitez.Inca de la inceput parintii ei nu prea au fost de acord, spuneau ca nu o sa ne vedem niciodata, pur si simplu nu credeau.Insa doar dupa cateva zile mama ei a vazut pozele cu mine si s-a razgandit, spunand ca vrea sa ma cunoasca.Eu bucurandu-ma si pentru atat,am cautat un loc de cazare in Focsani,nestiind nimeni am strans bani pentru cazare, motorina, cadouri pentru ea si mama ei iar in dimineata zilei de 16 noiembrie, la doar o luna am plecat la ea nici macar mama nestiind unde ma duc.Ne-am vazut, am stat de sambata dimineata pana duminica la pranz impreuna, i-am cunoscut si parintii, m-au placut si ei. Apoi am luat decizia sa ne vedem iarasi de revelion si sa stam 2 zile impreuna.O luna jumatate am continuat sa vorbim la telefon, pe net, ciondanindu-ne dar necertandu-ne niciodata.Si din nou am strans bani pentru 2 zile de cazare (parintii ei stiu ca stau in Focsani la un "prieten" care de fapt nu exista) bani pentru motorina, cadouri de Craciun si am plecat la drum.Cu mana pe inima spun ca a fost cel mai frumos Revelion din viata mea,i-am cunoscut intreaga familie,bunici, matusi, veri.Si pot spune ca m-au placut si ei enorm,eu fiind un baiat destul de linistit, nu beau, nu fumez.Bineinteles ca pana la urma si mama a aflat ca m-am dus la ea si m-a sprijinit intotdeauna, creandu-se o legatura de prietenie intre mama si fata cu care vorbesc.Nu pot sa spun decat ca sunt extrem de indragostit,jur ca as putea face orice pentru ea, avem planuri impreuna, vrea sa vina la Bucuresti la facultate in vara (ea avand 18 ani iar eu 20) si imi doresc sa ne vedem cat de des posibil si sa-mi cunoasca si ea familia.Am renunta la cel mai bun prieten pentru noi din cauza ca incerca sa bage raca intre noi,am facut sacrificii, spun mereu pentru noi pentru ca nu suport sa zic ca am facut doar pentru ea, suntem un cuplu. Daca mama n-ar fi fost de acord mi-as fi lasat si familia pentru ea.Pana aici bune si frumoase insa aseara s-a intampla lucrul de care ma temeam,a aflat ca am picat bac-ul la matematica si imi tot spune ca am mintit-o, dezamagit-o, ca am fost un exemplu pentru ea si ca am facut-o sa sufere.Imi dau seama prea bine ca n-am facut deloc ce trebuia, nu am vrut s-o mint dar n-am mai putut sa-i spun adevarul din teama de a nu o pierde.De aseara nu mai vorbeste cu mine,a sters mesajele noastre,pozele cu noi,relatia de pe facebook. Spune ca nu vrea sa mai fie cu mine, ca s-a terminat totul, ca sa-mi gasesc pe alta.Eu sunt distrus,fara ea nu pot rezista.E tot ce mi s-a intamplat mai bun in viata,ma simt acum cel mai singur om de pe Pamant, fara prieteni, fara pe fata pe care o iubesc.De aseara plang fara oprire si imi e extrem de rau.Pur si simplu nu vad fiata fara ea, nu are sens si pace.Intr-un fel ma simt putin nedreptatit, stiu ca am mintit-o si dezamagit-o, insa doar cu atat.Nu m-am gandit o secunda sa o supar,doamne fereste sa o insel desi e la distanta.Zi de zi o vedeam doar pe ea si oricine glumea pe seama noastra in ochii mei nu mai exista. Spun ca ma simt nedreptatit deoarece mereu imi povestea de fostul ei prieten care a inselat-o,i-a recunoscut in fata si i-a spus ca o s-o mai insele si ea tot l-a iertat si au mai ramas o perioada buna impreuna.Iar pe mine,pentru faptul ca am mintit-o doar cu bac-ul,ma face in toate felurile si spun ca eu nu mai exist pentru ea, sa o uit, sa-i sterg nr de telefon.Credeti-ma ca sunt disperat,nu stiu ce sa mai fac,nu pot renunta la ea, nu vreau sa cred ca e adevarat, as fi in stare sa plec in secunda asta la Focsani doar sa vorbesc cu ea fata in fata.Credeti ca ma va ierta? Nu-mi pot imagina ca s-a terminat. Spuneti-mi ce sa fac, s-o las sa se calmeze? Oare isi revine? Simt ca in ritmul asta imi pierd mintile...Va rog dati-mi un sfat.Multumesc ca ati avut rabdare sa cititi totul, va urez un an bun, sarbatori fericit..macar voi sa aveti.

Răspuns Câştigător
| cRaZyYkiD a răspuns:

Imi pare rau...stiu prin ce treci. Nu as fi crezut ca ar raspunde asa dur si chiar nu o inteleg de ce face asta. Chiar si asa, tu stii daca merita sa continui sa depui efort pentru ea, o cunosti...

13 răspunsuri:
| cRaZyYkiD a răspuns:

Eu sunt de acord cu tine, esti neindreptatit...nu a fost corect ce a facut, data fiind si situatia cu fostul prieten. Iti sugerez sa nu ii mai spui nimic o vreme, cam o saptamana si apoi sa o suni... daca nu iti raspunde sau iti inchide, nu insista, trimite-i un mesaj in care ii spui gandurile tale sincere pentru ea, poti sa ii scrii si unele lucruri pe care le-ai explicat aici, in intrebare, pentru ca mie cel putin mi se pare ca sunt sentimentele tale explicate in cuvinte. Pur si simplu, spune-i ce crezi si ce gandesti.
Sper ca te-am ajutat. Bafta happy

| vlad93fcv a răspuns (pentru cRaZyYkiD):

Buna.Multumesc pentru sfaturi, orice raspuns imi e de mare ajutor.Toata treaba, pe scurt e ca eu i-am spus exact ce am scris si in mesaj mai sus, i-am explicat ce simt pentru ea, am incercat sa-i spun ca am facut atatea pentru noi insa ea tot ma face mincinos, ca nu mai crede nimic din ce zic si ca era sigura ca-i voi scoate ochii pentru toate sacrificiile pe care le-am facut.Cat despre faptul ca n-ar mai trebui sa-i spun nimic un timp, chiar nu stiu ce sa fac, sper sa nu creada ca nu-mi pasa.Repet,i-am spus tot ce cred, tot ce gandesc, si la telefon si la web, m-a vazut ca sufar si-mi pare rau iar raspunsul ei a fost : "te-am lasat sa te consumi pentru a-ti demonstra ca, cu mine nu te pui"...

| HelloMinecraft a răspuns (pentru vlad93fcv):

Frate,trimite-i pe facebook ceva care sa demonstreze ca nu ai nicio vina gen uite scriem ca esti nevinovat si ea poate lasa de la sine.

| vlad93fcv a răspuns (pentru cRaZyYkiD):

Din fericire, pana la urma totul s-a rezolvat.I-a trecut supararea si si-a revenit.Acum vreau doar sa uit momentele de spaima prin care am trecut si sa sper ca nu se vor mai repeta.Iti multumesc pentru sfaturi, ai gija de tine!

| cRaZyYkiD a răspuns (pentru vlad93fcv):

Imi pare rau...stiu prin ce treci. Nu as fi crezut ca ar raspunde asa dur si chiar nu o inteleg de ce face asta. Chiar si asa, tu stii daca merita sa continui sa depui efort pentru ea, o cunosti...

| Blackrose101 a răspuns:

Daca te.a iubit cu adevarat, te va ierta, dar mai las.o putin sa se calmeze. Apropo, poate ca nu i.a pasat de ce face fostul deorece la el nu a tinut la fel cum tine la tine si de aceea a fost atat de suparata.

| Lauraaa16 a răspuns:

Cum ai zis si tu s-a suparat de la o chestie banala mi se pare mie... poate ea inca nu vede sacrificiile pe care le-ai facut tu pentru ea. cred ca daca ar citi ea ce ai scris tu aici ar veni ea la tine laughing dupa parerea mea. Tu o cunosti, gandeste-te daca fata merita si daca tu vezi aceeasi dragoste din partea ei pentru tine inseamna ca ar fi un pas bun sa te duci tu la ea in Focsani, fa tu primul pas. Ai facut multe pentru ea si daca zici ca parintii nau nimic impotriva fa ce iti dicteaza inima. Succes!

| vlad93fcv a răspuns (pentru Lauraaa16):

Multumesc pentru sfat.Dar cum am mai spus ea stie tot ce cred si simt pentru ea.De venit la mine, nu prea se pune problema, am inteles-o intotdeauna ca are bac-ul la vara si trebuie sa invete, plus ca ai ei n-ar accepta.Matusa ei i-a propus sa vina si ea la mine, dar nu prea a fost de acord.Cat despre faptul ca inca nu vede sacrificiile pe care le fac, nu stiu ce sa zic.Inclin sa cred ca o face, doar ca i se pare ceva normal.Stiu ca i-am gresit dar prin simplu fapt ca m-am pus mereu pe locul 2 si pe ea am considerat-o cea mai importanta simt ca nu merit sa se termine asa.Eu zic ca merita tot ce am facut pana acum, i-am spus ca as fi in stare sa vin la Focsani sa vorbim, dar mi-a zis ca nu as mai fi bine primit...

| Lauraaa16 a răspuns (pentru vlad93fcv):

Ai facut rau ca i-ai zis, nu trebuia. Eu cred ca daca te duceai fara sa ii spui era ca o surpriza si ar fi apreciat zic eu. In legatura cu ce a zis ea ca nu ai fi bine venit eu cred ca a vorbit orgoliul ei big grin,

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Mie mi se pare ca e total banal chestia de la care s-a suparat.Sunt fata si stiu cum gandeste una! Nu s-a suparat din aceasta cauza! Era suparata din alt lucru si acum ca ai muntit-o a avut ocazie perfecta sa se prefaca ca este suparata ca nu ai mintit-o ca nu ai luat bacu'. Crede-mca ca doar o persoana egoista te-ar parasi pentru ca nu ai luat bacul si ai mintit.Cred ca si ea ar fi procedat la fel. Nu are rost sa iti bati capu' cu oameni care nu merita. Oceanul e plin de pesti, vorba aceea happy Inima ta nu merita se gandeasca la o pers. care nu merita.
Relatia voastra parea una frumoasa si magica. Parea super de treaba fata.Dar oamenii uneori nu sunt ceea ce par a fi. Daca tu tii cu adevarat la ea o poti recuceri, cu timpul. Fetele sunt greu de convins.
Nu vreau sa te superi sa crezi ca ceva dar eu cred ca nu ar mai trebui sa fii cu ea niciodata.A fost doar un sfat.
MI-a parut bine ca ti-am cunoscut povestea. Sunt sigura ca vei gasi o fata care sa te aprecieze asa cum esti tu, fara bac si sa nu se supere asa repede happy

| MikeyMinnieMouse a răspuns:

Ie mi se pare ca e total banal chestia de la care s-a suparat.Sunt fata si stiu cum gandeste una! Nu s-a suparat din aceasta cauza! Era suparata din alt lucru si acum ca ai muntit-o a avut ocazie perfecta sa se prefaca ca este suparata ca nu ai mintit-o ca nu ai luat bacu'. Crede-mca ca doar o persoana egoista te-ar parasi pentru ca nu ai luat bacul si ai mintit.Cred ca si ea ar fi procedat la fel. Nu are rost sa iti bati capu' cu oameni care nu merita. Oceanul e plin de pesti, vorba aceea happy Inima ta nu merita se gandeasca la o pers. care nu merita.
Relatia voastra parea una frumoasa si magica. Parea super de treaba fata.Dar oamenii uneori nu sunt ceea ce par a fi. Daca tu tii cu adevarat la ea o poti recuceri, cu timpul. Fetele sunt greu de convins.
Nu vreau sa te superi sa crezi ca ceva dar eu cred ca nu ar mai trebui sa fii cu ea niciodata.A fost doar un sfat.
MI-a parut bine ca ti-am cunoscut povestea. Sunt sigura ca vei gasi o fata care sa te aprecieze asa cum esti tu, fara bac si sa nu se supere asa repede happy

| Alexiss25 a răspuns:

Spune-i ce ai spus si aici

| HelloMinecraft a răspuns:

Trist,asa sunt fetele, nesimtite.Iti zic eu ca mi s-a intamplat cam la fel, doar ca vorbeam cu o veche prietena(chiar din clasa I), ii spui ca daca se crede prea buna pentru tine, sa se duca la tipi bogati ca tu ai fost foarte de treaba cu ea si ea te-a ranit, Ai dat toul pentru ea si ca ei nu i-a pasat.Si acum ce? Vei ramane asa? Fii curajos frate! Daca vine la tine dupa aceea, ii zici ca ai aflat ca te insela(minciuna), si ca ea nu mai exista pentru tine. Sper ca ti-am fost de ajutor.Cu minciuna nu se rezolva nimic, dar cu asa vipera, nu mai conteaza.Fii tare!

| vlad93fcv a răspuns (pentru HelloMinecraft):

Salut si multumesc pentru sfat. Sper totusi ca nu voi ramane asa si ca totul se va rezolva in cele din urma.Multumesc din nou pentru incurajari, conteaza foarte mult pentru mine.