| Alexander2015 a întrebat:

Salut tuturor, as dori si eu sa stiu cum as putea popula o carte de pe wattpad, se numeste Dragoste si Suferinta... lucrez la ea si voi incepe sa postez din seara asta cate un capitol, dar nu am idee cum sa aduc cititori. Imi dati idei? (fara Facebook)

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Nu este corect „ a popula".
Corect ar fi „ a populariza".
Sunt două cuvinte cu sensuri diferite.
Vezi DEX!
Titlurile delucrări literare se scriu între ghilimele. Adică „Dragoste și suferință".
Scrie tu bine și cititorii vor veni ca muștele pe...
Sănătate!

| Alexander2015 explică (pentru corolav):

Aveam nevoie de un raspuns nu corecturi de gradinita, sunt pe telefon si nu stau sa corectez greselile care se fac atuomat... Up.

| corolav a răspuns (pentru Alexander2015):

Vai de capul tău cu scriitura ta!
Ai să ajungi și tu scriitor cînd va veni bunica din groapă.
Tu nu știi să scrii românește și te crezi scriitor.
Cît despre acest ultramirabil titlu,„ Dragoste și suferință"
începînd de la inegalabilul Homer și pînă la momentul 2015
( deci în ultimii 5.000 de ani), probabil că cel puțin alți O
SUTĂ DE MII de autori au făcut-o înaintea ta și cu rezultate
incomensurabil mai bune decît „mizeriuța " de text așternută
pe internet de un limbric analfabet.
Oameni buni, măsurați-vă cunoștințele și întindeți-vă cît
vă e plapuma!
Pentru că, pînă la urma urmei, pentru fiecare dintre voi se
va găsi un „pat al lui Procust" și se va găsi și un cap luminat
în această Românie, care să vă dea cu Sfinxul în cap.
Opriți- vă, potoliți-vă!
Talentul scriitoricesc și arta de a scrie nu e de vînzare la
toate colțurile școlilor care colcăie de tîrfe, de alcooliști,
de drogați, obsedați sexuali și agramați.
Și încearcă să crezi că aceste vorbe cu care te-am gratulat sunt doar delicatese. Prăjiturele, dulciuri. Putea fi și mai rău.

| Alexander2015 explică (pentru corolav):

Copile de 14 ani care ti se scoala sa comentezi ca nu ai o viata sociala decat sa critici lumea mai buna ca tine. Scutestema de detaliile tale siropoase, eu scriu aceasta carte simtindu-mi nevoia de a ma descarca prin ce am trecut eu, nu am nevoie de sugestiile tale si parerile tale. Du-te si critico pe femeia care ti-a dat viata sa nu ii spun altefel care mare dezamagire lumii a adus pe lumewinking Ciao si sa nu te mai prin postand aici. De asta Romania este de rahat n lume din cauza idiotilor ca tine care o freaca si sta pe banii parintilor!

| corolav a răspuns (pentru Alexander2015):

Măi, tembeluș, la vîrsta mea de 70 de ani ți-aș putea fi aproape străbunic.
Cînd îți spun că nu știi să scrii românește o fac de pe poziția unui om care s-a pregătit, profesional vorbind, să - i învețe pe alții să scrie, să citească și să vorbească românește și, ca atare, e de ajuns să scrii cîteva cuvinte ca să poată citi dintr-o privire pe un cvasianalfabet ca tine.
Chiar mai înainte de a-ți citi scurta ineptă misivă, am închis paginile unei cărți scrise de o supermaestră a condeiului românesc, gîndind apoi, gîndindu-mă la tine, cum de există o serie de oameni care nu au altceva a face decît de a se apuca de scris ...romane.
Și munca lui Sisif ar fi mai ușoară decît aceasta la care te-ai înhămat tu.
De curînd, imediat după moartea sa,„ in memoriam", Doamna ( am scris cu majuscule pentru valoare individului care este) Eugenia Vodă, de la TVR1, ne-a adus în memorie un interviu al Domniei sale cu Marele Maestru care a fost Marin Moraru,( parcă și numele i-a fost predestinat pentru aceste două inițiale) un om de o modestie pe care nu i-am cunoscut-o, și care spunea în acel interviu : „Acel om care știe că nu știe... este un geniu".
Ți-aș pomeni întregul tetralog dar teamă mi-e că nu l-ai pricepe.
Revenind la veleitățile tale de viitor mare romancier stau așa, parcă nevenindu-mi-a crede, și mă gîndesc cum de este în stare cineva, cu infinitesimalele sale cunoștințe de cultură generală, pe care să - l bată gîndul a începe să scrie romane.
Pentru acest lucru e nevoie de...
Să știi foarte bine a scrie și a vorbi în limba pe care dorești a o folosi.
A ști să folosești foarte bine acordurile care se realizează între cuvinte și, în mod special, concordanța timpurilor.
Să ai cunoștințe de psihologie, de istorie, de geografie.
Neapărat!
Psihologie, pentru a putea gîndi de pe poziția personajelor ce se vor a fi create.
Geografie, pentru a putea încadra acțiunea într-un a numit spațiu, virtual, la modul ideatic, dar adevărat în fapt, în afară de situația că locația acțiunii nu va fi pe ceva tărîmuri extraterestre, unde nu se știe
dacă există aceste sentimente numite „dragoste" și „ suferință".
Istorie, pentru că va trebui să încadrezi acțiunea într-o anumită perioadă, chiar și azi de-ar fi, dar se impune, în mod categoric.
În sfîrșit, scriitorul are nevoie de o oarece experiență de viață, pentru a putea crea ale sale personaje.
Nu le poate crea un școlar de 15 - 16 ani care a trăit foarte puțin și universul cunoștințelor sale despre viață este foarte îngust.
ȘI marele Creangă, cînd a scris celebrele sale „Amintiri din copilărie", era om la peste 40 de ani. Și încă mulți alți celebri scriitori.
Toate marile capodopere literare ale lumii s-au scris de la vîrste ale autorilor de peste 20 de ani ( cel puțin) și astea sunt cazuri rarissime.
Vei încerca, probabil, să ne scrii același lucru pe care îl încearcă alți vreo sută de veleitarzi autori de pe marea scenă a literaturii numită „wattpad".
Unde toți ( și fiecare în parte) vor să ne pună în fața unei teribile povești de dragoste, a unor masturbiști notorii, care încă nu au trăit un veritabil roman de dragoste dar au impresia că așa ar putea fi.
Încă nu v-a crescut îndeajuns păr în zonele pubiene și vi se și scoală stgromeleagul învîrtoșăt ( vorba marelui Teodoreanu) sau, pentru veleitarde, vă mănîncă între degetele mari de la picioare, și, dintr-o dată, vreți să ne dați gata cu magnificele și iluzoriile voastre aventuri erotice, terminate, nici nu se putea altfel, decît în în „suferință".
Gata, ai și ajuns să suferi pentrucă nespălata aia din blocul de vis-a-vis, de la etajul „n" a ajuns „să se dea în bărci" cu altul mai „jmecher" care ți-a suflat-o pentru că are instrumentul mai bine dotat.
De fapt, e de notorietate că fetișoarele de 14 - 15 ani preferă indivizi de 20 - 22 de ani pentru că, pur și simplu, la această vîrstă, la ele hormonii colcăie precum apa într-o Niagară, iar băieții de o aceeași vîrstă au niște moace de copii și cei mai mulți foarte dizgrațioși, fizic vorbind( lucru de care nu sunt conștienți) și încă nici nu au ce pune pe tarabă, de scos la vînzare.
Dacă ai avea puțină experiență de viață ai ști acest lucru și nu te-ai
mai deda la asemenea intenție crimiunală... aceea de a te apuca să scrii romane de dragoste.
Și de aici, mă repet, mirobolantul titlu, „Dragoste și Suferință" ( n-am înțeles de ce în titlul dat de tine „suferință " e cu majusculă).
Băiețaș, pune mîna pe cartea de gramatică a Limbii Române, caută niște manuale de ortoepie și ortografie, pentru a învăța să scrii românește, mai citește vreo 500 - 1.000 de cărți și apoi, poate, să încerci ceva într-ale scrisului!
Hai, fii copil cuminte, ascultă pe un om care e tobă de asemenea producții literare și poate vom mai vorbi peste vreo zece ani.
Îți doresc, totuși, să fii sănătos!
P.S: Și mie... asemenea!

| Alexander2015 explică (pentru corolav):

Batrane sau ce-oi fi tu, nu ai trecut tu toata viata prin cate chinuri si suferinte am trecut eu, nu stii ce e aia "abandon", nu stii ce e ala greu, nu ai stat tu zle intregi in frig iarna nemancat si nedormit plans si gandindu-te daca vei apuca ziua de maine. Cartea asta o scriu ca sa imi ocup timpul si sa imi iau gandurile de la multe lucruri nu ca sa iti dai tu cu parerea ca cine stie ce scriitori sunt in lume. Nu iti place poti sa nu o citesti nu te obliga nimeni. Tu crezi ca daca cineva e tanar nu stie ce e ala greu? Eu muncesc zilnic pentru a-mi castiga painea singur, lasat si abandonat aproape de toti in afara de mama mea care a fost singura persoana ce mi-a ramas alaturi, dar si ea fiind la 2000 km distanta. Asa ca nu ma invata tu pe mine ce si cum se scrie sau despre viata ai inteles! Nu o sa iti mai raspund ca nu are rost dar fii tu om "matur"cuminte si ai rabdarea de a citi cartea daca te-a intrigat atat de mult si vei descoperi pe parcurs despre cine e vorba in poveste si cat a suferit acel tanar care a pierdut tot ramanand cu hainele de pe el in strada la 21 de ani! Inteles istetule? O zi buna, ca eu nu am mai avut una de luni!

| corolav a răspuns (pentru Alexander2015):

Faptul că ai trecut de la „copile" la „bătrîne" e un mic progres.
În rest, nu mai comentez prea mult.
Scrie, amice, ce vrei să scrii. E dreptul tău.
Partea proastă a lucrurilor e faptul că tu nu știi să scrii românește.
Atît!
Să fii sănătos!

| Salontanul a răspuns (pentru Alexander2015):

Blocheaza-l dracu' pe "corolav"! E un batran decrepit care jigneste pe toata lumea.