| username07 a întrebat:

Salut tuturor! Ma confrunt cu niste stari foarte nasoale de ceva timp si sunt curioasa daca si unii din voi ati trecut prin asta cand aveati 17-18 ani. Ma simt foarte anxioasa si stresata, imi fac prea multe griji ca nu stiu ce o sa-mi rezerve viata si viitorul si mai multe. Mi-am pierdut motivatia din a mai face orice, ma simt deprimata parca nimic nu ma mai face fericita, incerc sa fac ceva sa-mi revin sa rad insa nu gasesc ceva ce sa-mi poata ridica moralul. Nu am cu cine socializa, am prieteni putini si e greu sa ma imprietenesc cu oricine sunt si intr-o tara straina, prietenii pe care îi am sunt toti cu relatii si fericiti. Spuneti-mi ce as putea face ca sa pot iesi din starea pe care o am

3 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Sunt stari normale, le-am trait toti intr-o anumita masura, contrar asteptarilor parintilor si a societatii in general la 17-18 ani viata ta abia incepe, normal ca nu stii incotro sa o iei, nu stii ce iti rezerva viitorul pentru ca nu ai apucat sa experimentezi, sa cunosti, vei incepe munca, vei vedea ce iti place si ce nu, trebuie sa treaca cativa ani pana devine clar ce vrei sa faci, vei cunoaste oameni, vei vedea ca nu ai nevoie de multi in viata ta, si nu mai privi la relatii, gandeste-te ca sunt persoane (si cazul meu) care suntem trecuti de 25 si perfect in regula singuri, e timp de baieti stai linistita, eu iti pun problema si in felul urmator, poate va veni ziua cand vei da de un partener cu care ramai toata viata, tot acest timp liber pe care-l ai va fi istorie, bucura-te de libertatea de moment si nu mai gandi ca doar daca iti faci o relatie vei fi fericita, accepta starea, nu o respinge, trebuie sa descoperi lumea abia apoi iti vei gasi locul, e prea devreme sa stii incotro mergi la 18 ani, si e perfect in regula relaxeaza-te laughing

| Hyperion7 a răspuns:

1.Renunta la rețelele sociale (dezinstaleaza aplicațiile)
2.Renunta in a te mai compara cu ceilalți
3.Gaseste-ti un hobby
4.Fa mișcare
5.Schimba modul de gândire, din negativ spre pozitiv (găsești pe YouTube)
6.Dormi suficient.
7.Gaseste-ti un obiectiv și urmează-l.
O să fie greu, dar daca chiar iti dorești asta, o să ai reușite.
Bafta!

| mont a răspuns:

Mulți adolescenți trec prin faze de-astea.