| emilia101 a întrebat:

Salut tuturor. Pun aceasta intrebare mai mult ca sa ma descarc unui numar maricel de oameni, ca sa ma descarc. Am adunat prea multe in mine iar plansul nu ma mai ajuta sa ma descarc in totalitate.
Pana acum 1 an eram o tipa normala, ieseam cu prietenii, etc
Intre timp, m=au lasat toti balta pentru ca si-au facut noi grupuri.
Acum, sunt o persoana singura. 100%, doar familia o am.
Am un gol imens in suflet. Nu am prieteni. Nu am ce face. Ma uit la firme pana noaptea tarziu, ma trezesc la 1-2. si tot asa. Ma plictisesc, nu am cu cine vorbi, bunica mea are cancer, fiinta care m-a sustinut mereu, alt lucru care ma doare. Mama e la serviciu mereu, sora mea are o viata mult mai buna ca a mea..deoarece are prieteni( e mai mica)

Sa fiu sincera, uneori m-am gandit sa ma sinucid. Insa sunt doar ganduri, oricum nu as avea curajul. Pana atunci, ma stinge viata incet
E un oras mic deci nu mi pot gasi alti prieteni,,
Incepe scoala intr-o luna si e ultimul an de liceu, e horror, stau in banca mereu in pauze, nu am cu cine sta.
Am obosit, nu stiu ce sa fac. Simt nevoia de o schimbare, dar nu stiu cum sa imi umplul golul.

10 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Incearca sa cunosti persoane noi.

E greu sa-ti spun o modalitate pentru a face asta, dar o idee ar fi sa te inscrii in unele grupuri de voluntariat, cel putin asa iti consumi timpul, mai cunosti si alte persoane, poate fi chiar bine, poate fi schimbarea de care ai nevoie.
Acum desigur, trebuie tu sa te informezi referitor la voluntariat, sa cauti ceva in zona ta, pe placul tau.

In rest, ce sa spun, incearca cat mai mult sa socializezi, sa vezi cum gandesc oamenii din jurul tau, te va ajuta.

| emilia101 explică (pentru OldSoul):

Nu am voluntariate in oras, e prea mic big grin

| WaterDrop a răspuns:

Gaseste`ti un tip cu bani care sa-ti faca toata poftele si care sa te plimbe. Ohhh, stai, l`ai gasit! Yay.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

De scris inca nu te-ai apucat? incearca sa scrii o poveste, poate chiar cu tenta S.F., in care sa spui povestea vietii tale; o poveste asa cum tu ai fi vrur sa fie.
Succes si multa bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce fel de prieteni au fost cei care au renuntat asa usor la tine? Asta inseamna ca n-au meritat atentia ta.
Viata ta e unica si toti avem un rost pe pamant, chiar daca pare ca suntem cei mai neinsemnati oameni.
Iar de bunica ta nu fi trista.De obicei aceste bunici simpatice au multa credinta in Dumnezeu si asta le ajuta sa treaca peste orice greutate. Oare nu ti-a transmis si tie aceasta credinta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti fata,invata sa gatesti(sa faci mancare)curatenie,spalat,calcat,fii alaturi de bunica ta in momentele grele prin care trece acum, ajuta-ti mama la orice, mai ales ca mama ta munceste atat de mult sa va intretina. Daca vei avea ocupatie zi de zi, si te vei simti folositoare la ceva, iti spun eu sigur ca n-o sa te mai plangi de plictiseala.Fii alaturi de bunica ta, cand nu va mai fi ea, macar vei sti ca ai iubit-o cat de mult ai putut si ai fost langa ea mereu, asta o sa te linisteasca.Si la scoala concentreaza-te pe invatat, incearca sa inveti cat de mult poti, sa reusesti cu note cat mai mari.Prietenii o sa apara la momentul potrivit, nu putem noi grabi lucrurile. Poate ai o colega-doua de clasa care te poti imprieteni, nu e chiar imposibil sa iti faci prieteni/prietene.

| Xdreaper21 a răspuns:

Iati un calculator pentru o fata poate fi plictisitor de morj sau sa iti placa la nebunie
Daca nu va merge cu pc-ul incearca sa fii prietena cu prietenii surorii tale daca e si ea la liceu dar sa nu te comporti ca o sora conportate ca si cum ai fi cu prietenii

| emilia101 explică (pentru Xdreaper21):

Am pc, cum crezi ca am pus intrebare? si e mult mai mica decat mine.

| Xdreaper21 a răspuns (pentru emilia101):

Ma gandeam ca de pe telefon adica eu acu is in Anglia iar pc-ul e in Romania
Iti recomand ceva jocuri?(gratis sau poti lua cu crack fara virusi)

| VSC10 a răspuns:

Incearca sa te apuci de ceva sport, sau pune in practica o anumita pasiune a ta. Incearca sa iti gasesti un tel in viata si inscriete la orice club(pictura, dans, etc.). Ceva tot trebuie sa gasesti in oraselul tau.