| anonim_4396 a întrebat:

Salut tuturor.Sunt intr-o perioada critica pot spune, deci va rog, daca ati putea sa ma ajutati si voi da funa + voturi. Am 14 ani si nu am inca menstruatie.Precizez ca acum 2 zile m`a durut capul si mi-a venit putin sa vomit. Ieri la fel, doar ca ieri nu mi-a mai venit sa vomit ci m`a durut putin burtica, dar am fost la toaleta si mi-a mai trecut.Ma cam dor sanii cand ma ating.Am par axilar dar foarte putin, aproape ca nici nu se vede.Am de un an sau doi scurgerile acelea incolore pe chilot. Par pubian am de 2 -3 ani asa. Ce ma ingrijoreaza este faptul ca nu stiu cam cand imi va veni menstruatia. Daca ma puteti ajuta sa`mi spuneti cam in cat timp sa ma astept de la ea.VA ROG CAT MAI MULTE RASPUNSURI. SUNT INGRIJORATA.

Răspuns Câştigător
| Fllorentina a răspuns:

Nu iti face griji, menstra nu vine la fiecare om la fel, la aceiashi varsta. La altele le vine si la 15 ani sau 16, depinde de organism.

O data ce ai toate simptomele acestea in curand trebuie sa iti vina :d. discuta cu mama ta, sa vezi ca iti va zice aceleashi lucruri :*.
Daca ai deja 18 ani sau mai mult si nu iti vine att trebuie sa mergi la un ginecolog sa vezi sa nu fie vreo problema, dar pana atunci stai linistita.ITI VA VENI :*

sper ca tiam redus ingrijoararea, daca vrei lasa id pe privat si vvb :* nu mai fi ingrijorata ca nu are rost :*

8 răspunsuri:
| LoveForShania a răspuns:

Buna`!
Nu ai de ce sa fi ingrijorata, pentru ca perioada ''normala'' de ''sosirea'' menstruatiei este intre 10-16 aniwinking Si tu ai abia 14 ani!
Ceea ce ne'ai prezentat tu mai sus sunt niste ''semne'' care iti spun ca o sa iti vina menstruatia in curand!

Cu catva timp inainte de primul ciclu se poate intampla, ocazional, ca chilotul sa se umezeasca, deoarece, datorita surplusului de estrogeni, organismul secreta un lichid de culoare alba, fara miros, ceea ce numesti tu ''scurgere incolora'' :p.
Durerea capului nu este un semn a apropierii menstruatiei, ci faptul ca te doare burta este un semn.
Nu pot preciza cand exact iti va veni menstruatia, dar in curand! In curand poate insemna cateva zile, o saptamana, doua...

Si apropo, iti mai dau cateva sfaturi legate de menstruatie, acestea iti vor fi de folos doar cand iti va veni menstruatia.
La inceput, ciclul este neregulat. Uneori, dureaza ani pana cand ciclul devine regulat, adica te poate tine o zi, in urmatoarea luna 3, in urmatoarea 2 sau 4 si asa mai departe.

Daca in timpul ciclului apar crampe, dureri de spate, de cap sau probleme cu circulatia sanguina, exista cateva posibilitati simple:
- o sticla de apa calda pe abdomen iti va mai linisti putin burtica. Si picioarele trebuie sa fie tot timpul calde, adica sa stai in plapuma si sa le incalzesti, ori sa porti sosete in perioade mai friguroase.

- iti poti lega in jurul abdomenului o bluza, un tricou de al tau cald [ incalzit la calorifer sau ceva ], sa-ti tina cald.

- ai grija ca daca in perioada menstruatiei racesti, o sa ai mari mari mari dureri de burta si o sa te tina mai mult ciclul ca de obicei.
- daca ai dureri mari de crampe si insuportabile ar fi bine sa mergi la doctorul de familie sa iti prescrie un calmant, si atunci totul o sa fie bine.

Mult succes, si nu mai fi ingrijorata, menstruatia iti va aparea curand!

| Maariiaa a răspuns:

Nici o fată nu știe când îi va veni menstruație, este ceva neașteptat pentru orice fată.
Nu trebuie să te îngrijorezi, prima menstruație trebuie să apară până la 16 ani. Doar după această vârstă înseamnă că este o problemă și trebuie să consulți un medic ginecolog împreună cu mama ta.
Nici un doctor nu își va putea anul data sau luna în care îți va apărea prima menstruație.
Dacă spui că ai scurgeri,ar fi normal să apară,însă depinde de fiecare organism, în cât timp.
Durerile de cap sau de burtă pot fi de la vreme, de la alimentație.

Numai bine.

| DiaNa357 a răspuns:

Bunahappy
Stai linistita ca mai ai timp sa-ti vina, la unele fete le vine doar la 16 ani, dar difera de la fata la fata.
Nu iti poti da seama cand iti va veni, scurgerile sunt la fel, difera de la fata la fata, deci nu prea iti poti da seama, dar ce pot sa-ti spun sigur e ca nu mai ai mult timp si iti veni:*
Mult noroc si te-am pupat:*

| BiancaByb a răspuns:

Pffu.ce complicat! Tu mai esti vi*rgina? Asta chiar trebuie sa o spui.

| lSchizo a răspuns:

In scurt timp. Daca te dor sanii...e ceva. happy Asa m-i s-a intamplat si mie. happy Deci te poti astepta sa iti vina in curand...happy

| DeeaDee a răspuns:

Am o prietena care i-a venit la 16 ani si era ca tine adica avea simptomele si altele nu ai de ce sa te ingrijorezi este mai bine daca iti vine mai tarziu decat la o varsta destul de frageda...dar trebuie sa iti vina neaparat pana in 20 de ani

| nenhum a răspuns:

Ei fetita vb cu mama ta.si ce daca ai 14 ani la care menstruatia se incepe mai devreme la care mi tirziu nu-i nici un motiv de ingrijorare.

| SyMoNyKa_7276 a răspuns:

Hei.Nu fi ingrijorata e omenesc si pe mine ma dor sanii inainte sa-mi vina si eu am doar 13 ani dar nu-i nimic cel mai important este sa fi pregatita pentru orice clipa sa ai oriunde in gentuta la tine un tampon de care vrei dar cele mai bune sunt always.happy stai linistita. fi pregatita in orice moment ca noi nu putem prezice asta.