| x2gk9r a întrebat:

Salut, un sfat? Nu sunt bine deloc,
M-am tot gandit sa ma maturizez si eu mai ales ca am intrat in anul 2024 dar pur si simplu unele ganduri si frica nu ma lasa, simt ca am anxietate…
1.Ce pot face sa scap de starile proaste?
2.Ce pot face sa scap de frici/sau persoanele care incearca sa faca pe smecherii?
3.Ce pot face sa scap de frica de bataie? (s-a intamplat anul trecut pe sfarsit ceva cearta si nu pot sa trec peste).
Credeti-ma imi este foarte greu vreau niste sfaturi…

8 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Esti mic dupa modul cum scrii, daca ai precizat de frica de bataie probabil ai fost pe punctul sa te bati ma gandesc, de situatile conflictuale scapi cand arati ca nu ti-e frica, cand iti controlezi emotile si arati 0 reactie fata de agresor, nu ii dai semnale cum ca a reusit sa te intimideze altfel va continua.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ai mers la psiholog?

| x2gk9r explică (pentru dullcat):

Nu am apucat

| dullcat a răspuns (pentru x2gk9r):

Atunci fa-ti timp si mergi.

| x2gk9r explică (pentru dullcat):

Sfaturile de aici chiar ma ajuta mai mult…

| dullcat a răspuns (pentru x2gk9r):

Ma indoiesc? Se vede din intrebari ca nu ajuta deloc.

| Xox0 a răspuns:

"Ce pot face sa scap de frici/sau persoanele care incearca sa faca pe smecherii?" adica? Daca nu te afecteaza personal, ignora-i sau accepta-i cum sunt.
Cauta-ti un hobby. Cati ani ai?

| x2gk9r explică:

La trei nu am primit bataie sau ceva doar nu eram ok…