| ArisTOTelx a întrebat:

1. Poți scapă de anxietate definitiv?
2. Gen când îți dai seama ca ai scăpat de anxietate?
3. Anxietatea se poate agrava?
(am fost și la psiholog vara trecuta și gen, am o frica doua ce, cred ca sunt legate de anxietate și totusi mi-e frica ca nu o sa pot scapă de anxietate definitiv in cazul in care poți scapă de ea definitiv și in tot acest caz mi-e frica ca poate o sa înnebunesc dacă se poate agrava).
Rog seriozitate, sfaturi logice și dacă ați trecut și voi prin asta sa îmi ziceți povestea și cum ați trecut peste.
Gen o persoana din familia mea avea probleme de sănătate si acum totul e Ok, dar leșinase și am văzut totul, îmi bătea inima tare nu știam ce sa mai fac și de atunci (povestea e din vara trecuta) din ziua aia ma stresam și îmi era frica sa nu se agraveze problema de sănătate, aveam frici, dureri fizice și alte simptome de la anxietate, am intrat intr-o depresie, presupun ca vreo 2 săptămâni ma trezeam fără chef de nimic și dormeam tot așa.
Am avut vreo 10-11 frici de la anxietate in vara trecuta și depresie și stres.
Am trecut peste toate și deocamdata mai am vreo 2 frici.
Frica de bataie (nu stiu de ce).
Frica de depresie.
Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| ArisTOTelx explică:

MENȚIONEZ : dupa povestea mea as vrea sa stiu ce fel de anxietate am, sunt cateva dar tot nu imi dau seama, simptomele sunt aceleasi la toate tipurile de anxietate

| AtremixDia a răspuns (pentru ArisTOTelx):

Bună, știu prin ce treci la fel pățesc și eu destul de des sa am stări de anxietate.
ANXIETATEA este o stare destul de nașpa,o stare psihica care vine din doar din mintea noastră, o stare care poate apărea din gânduri negative.
Dacă ești o fire mai sensibila, mai timida apar destul de ușor stările de anxietate iar ca să o combați poți sa te gândești la lucruri care te fac fericita, sa te gândești la prezent nu la trecut sau viitor pentru ca asta aduce la tulburarea de anxietate sau atacul de panica. Daca ești consumator de cafea, energizante sau orice alte alimente care conține cofeina EVITĂLE deoarece aceste alimente la fel duc la anxietatea.Eu de exemplu când beau cafea, energizant efectiv am o stare de neliniște, simt ca abia pot respira și ca pot lesina în orice moment
Încearcă sa sa faci o terapie cu mirosuri esențiale de levănțică, mentasau sa bei ceaiuri de menta care ajuta sa te calmezi

| AtremixDia a răspuns:

Sper sa te ajute comentariul meu și dacă am greșeli în exprimare îmi cer scuze