| 1Mihai1 a întrebat:

Salut va rog eu spuneti-mi cum pot sa imi public site-ul meu pe internet, VA ROG EU FRUMOS?

2 răspunsuri:
| Twitter a răspuns:

Salut!
Uite, în primul rând ai nevoie de hosting (găzduire) web în care să fie hostate/găzduite fişierele website-ului tău, acesta poate fi achiziţionat gratuit sau plătit, după ce ai facut rost de host ai nevoie de domeniu (gratuit sau plătit), după care trebuie setate pe domeniul pe care îl ai datele serverelor/servarului DNS de la firma de hosting (sau de la server-ul tău) după care te loghezi cu FTP (File Transsfer Protocol) pe site-ul tau cu ajutorul unui program (ex: FileZilla) si cu FTP Transferi fisierele site-ului pe server. Mai se poate sa faci din PC-ul tau un server iar conectarea la website să se facă prin IP-ul tau [ http://ip-ul-tau/ ], pentru asta ai nevoie de Apache instalat la tine in PC (mai cauti tu pe google daca te interesează asta).

Este destul de târziu, dacă am făcut greseli in scriere este din cauza somnului, de asta nici nu am explicat foarte in amanunt ce trebuie sa faci, sper ca ai inteles totusi cat de cat cum sa iti publici site-ul pe net. Dacă mai ai nevoie de ajutor ma contactezi si te ajut cand pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intreaba userul Humanoidu.