| Ciucasa a întrebat:

Va rog sa va dați cu părerea asupra problemei mele.

În primul rand, sa mă prezint.Am 15 ani, sunt băiat, înălțimea este 175 cm.sunt foarte timid cu persoanele necunoscute.nu îmi place sa fiu întrerupt.ascult nimeni altu, kazi ploae și cedry2k mai rar.nu sunt influențabil, nu fumez,nu mă droghez, nu îmi sta în fire sa beau.

Problema mea implica o fata.Este mai speciala decât celelalte.am ieșit cu ea de 2 ori dar niciodată singuri.Ne știm din clasa 1, dar am început sa vorbim de vreun an.o iubesc foarte mult.i-am spus de 2 ori în ciuda refuzului.am rămas ca prieteni.o iubeam în tăcere. vorbeam despre absolut orice. Nu ne ascundeam nimic.imi vorbea despre băieții pe care îi plăcea, dar ei nu. O sfătuiam mereu.o data i-am cerut sa descrie prietenul ideal.era opusul meu.a început sa vorbească cu unul din acei băieți.se plăceau dar nu si-au spus. dupa câteva zile, acel băiat s-a combinat cu o prietena de-a ei și s-au despărțit după o zi.intre timp,i-am fost alături ei.i-am ținut morale și i-am explicat ca acel băiat e un nimeni. vorbeam foarte mult, mai ales la orele târzii.de fiecare data când se supăra, după câteva minute îmi ceream iertare,indiferent ca era greșeala mea sau nu. O prietena de-a ei i-a spus ca acel băiat caută împăcare.mi-a cerut părerea și i-am spus ca acea împăcare o sa duca la a doua palma.s-au împăcat. I-am cerut părerea unei prietene cu experiență, mi-a spus sa nu o mai bag în seama câteva zile.dupa o zi,mi-a trimis mesaj "ce faci, nu mai bagi lumea în seama" i-am răspuns "cine mă vrea mă cauta" mi-a trântit un "Bn."și am lăsat seen. dupa 5 minute mi-am cerut iertare.in ultimul timp conversațiile noastre luau pauze. Uneori chiar 2-3 zile. Pur și simplu nu aveam sa ne spunem nimic. Menționez ca nu am mai avut o prietena pana acum.

Relația mea cu părinții lasă de dorit.nu sunt deschis cu ei.nu le vorbesc despre probleme mele.ii mint mult fără rost și mă ascund de ei când stau pe telefon târziu,când stau pe Skype cu prietenii și intra mama în camera opresc microfonul.îmi e frica sa le spun ca am o prietena (dacă as avea).

Privind relația mea ideala,este plina de plimbări seara, cu  multe sărutări calde pe frunte și cu mâinile ținute strâns. Iubesc privitul la stele și luna.nu am mai avut o prietena pana acum.

Ce ați face în locul meu în privința fetei? credeti ca am procedat corect? nu exista opțiunea sa închei prietenia.
Credeți ca e normal la 15 ani sa ai o prietena? Cum as putea sa le zic părinților dacă ar fi cazul?
Ce părere aveți despre mine?

Mulțumesc ca ați avut răbdare sa citiți tot

Răspuns Câştigător
| syd a răspuns:

Tipa te-a refuzat de 2 ori si tu inca mai insisti? ca ce chestie? nu realizezi cat de inutil iti este sa vorbesti cu ea? e o pierdere totala de vreme. pe tine nu te ajuta cu nimic sa-i "dai sfaturi" in relatii, s-o "sustii moral" cand trece peste despartiri; hai acum, pe bune, aia e treaba p*zdelor pe care ea le considera "prietene" sau a lu' ma-sa. a, si parintii iti pot fi prieteni foarte buni, crede-ma. probabil iti este greu sa te deschizi in fata lor, dar daca reusesti sunt sigur ca va fi un lucru bun si pentru tine si pentru ei. revenind la subiect, trebuie s-o dai jos de pe piedestalu pe care ai plantat-o cat mai repede. exista o multime de alte fete pe care tu nici macar nu le observi din cauza ca o idolatrizezi pe ea. si, din pacate pentru tine, 99.99% nu vor "plimbări seara, cu multe sărutări calde pe frunte și cu mâinile ținute strâns", cel putin la varsta asta. majoritatea au altceva in creieru lor de 15 ani. stii si tu asta banuiesc, deci nu are rost sa te minti. e greu la inceput, dar renunta la ideea ca o sa fii cu ea intr-un final si o sa traiti fericiti pana la adanci tinereti, pentru ca nu o sa se intample. nu spun sa renunti la prietenie, dar realizeaza ca porti niste catuse pe care ti le-ai pus singur si scapa de ele. come on, man the ɟuck up and live your youth

1 răspuns:
| Lands0fMancunia a răspuns:

Prietene, ai intrat in friendzone. Daca vezi ca se comporta ca o ultima zdreanta cu tine, de ce o mai cauti? Ea profita de tine si isi bate joc, eu iti spun cu fermitate sa o eviti de acum in colo. De ce? Pentru ca mai exista si alte fete, la fel de speciale sau poate mai mult, esti tanar, ai timp sa intri intr-o relatie. Nu te mai consuma, nu merita. Legat de parintii tai, incearca sa fii mai deschis cu ei, iti vor binele, niciodata nu o sa iti doreasca raul, esti puiul lor, esti cel mai de pret lucru pe lume pentru ei. Incearca sa vorbesti cu ei, nu strica. E pacat daca nu faci asta.happy