|

Salut. Vreau niste jocuri asemanatoare ca adevar provocare sau procente sa le joc cu colegii la scoala.plz. ziceti-mi si cum se joaca. urgent va rogg... dau fundita nu glumesc.va rog

6 Raportează Evaluează
Răspuns Câştigător
| a răspuns:

Eu joc cu colegi la scoala roata iubiri
este un joc care se joaca cu un pachet de carti
1.intorci cartile de joc pe spate
2.le pui in forma de cerc
3.fiecare jucator trebuie sa traga cate o carte
si trebuie sa spuna cine vrea sa il iubeasca(de exemplu sa spuna vreau sa ma iubeasca x)si daca trage o carte de inima rosie inseamna ca il iubeste acea persoana dar daca este de romb inseamna ca il iubeste putin, trefla sau inima neagra inseamna ca il uraste acea persoana
daca ii pica de inima rosie pastreaza cartea dar daca este de romb, trefla sau inima neagra pune cartea in mijlocul cercului
si fiecare face asa pana terminati cartile si cine are cele mai multe carti de inima rosie inseamna ca este cel mai iubit si a castigat jocul

5 răspunsuri:
| a răspuns:

El iti zice ce iti alegi adevar, provocare sau procente
daca alegi adevar - trebuie sa raspunzi la orice intrebare adevarat si sincer.
daca alegi provocare-el iti da o porunca in care te provoaca ca zice ca no poti face (esti intr-un fel obligat s-o indeplinesti)
daca alegi procente -tot iti da o intrebare si raspunzi in procente
Ex.-"O iubesti pe Oana" si tu zici 50% (Oana a fost din intimplare, sa nu crezi alt ceva) si uite asa se joaca

RăspundeRăspunde Raportează Evaluează
| a răspuns:

"De-a v-ati ascunselea", "Prinsea", "Hotii si vardistii", "Pac-pac" "Sotronul" sunt jocuri simple, la indemana oricui si nici nu e nevoie de prea multi copii ca se le joace.

Citind tot articolul veti fi surprinsi sa aflati cate jocuri in aer liber pot juca cei mici cu putina indrumare din partea noastra. Am constatat ca nici la gradinita nu se mai joaca aceste jocuri pentru ca uneori este mai simplu sa se dea pe topogan, pe hutulus sau sa se joace in nisip, dar e o greseala sa se renunte la ele, pentru ca aceste jocuri dezvolta multe abilitati la copii: precizie, atentie, viteza, indemanare si, foarte important, ii ajuta sa socializeze, ii invata munca in echipa.

Tara, tara vrem ostasi!

Pentru acest joc e nevoie de mai multi copii, cel putin 10-12. Ei se impart in doua echipe si se aseaza fata in fata la distanta de 6 metri, sau in functie de marimea terenului de joaca. Echipele se prind de maini si se tin cat mai strans. Una dintre echipe striga "Tara, tara vrem ostasi!" iar cealalta echipa raspunde "Pe cine?". Cei care au strigat ca vor ostasi numesc numele unui copil din echipa adversa. Cel ales trebuie sa fuga inspre echipa care il cheama si sa incerce sa desfaca mainile dintre doi copii (sa rupa zidul de maini format de acestia). Daca a reusit sa desfaca mainile, copilul alege un jucator din echipa adversa si il duce la echipa sa. Daca nu a reusit sa desfaca mainile, acel copil ramane in echipa adversa. Castiga acea echipa care are mai multi jucatori.

Ratele si vanatorii

Se joaca in 2 echipe – jucători de la 10 în sus sau cu cat mai multi cu atat mai bine. Se joaca cu 2-3 mingi usoare. Copiii se impart in doua echipe.

O echipa se va distribui pe cele doua tuse laterale in timp ce a doua echipa va sta in mijlocul terenului. Scopul jocului este de a elimina echipa aflata la mijlocul terenului, intr-un anumit interval de timp, stabilit înainte, aşa ca echipa de pe margini va trebui să elimine cat mai multi membri posibili din echipa din mijloc. In momentul...2011 - 2109 + Vezi răspunsul întreg

| explică:

Dar eu vreau alte jocuri asemanatoare

| explică:

Mai vreau niste idei.va rog

| explică:

Eu vreaun un joc sa vad cine ma iubeste in afara de adevar provocare sau procente...dau fundita