| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa imi spuneti si mie daca la simulare sau examenul de clasa a8a se dau si propozitiile subordonate, adica exercitii cu propozitia subiectiva, predicativa etc...V-as fi foarte recunoscator daca mi-ati putea spune, fie din anii precedenti fie din ce ati auzit de anul asta, multumesc anticipat

2 răspunsuri:
| Sfaterly a răspuns:

Da. Se dau cu siguranță și vor fi la subiectul al ||-lea, exercițiile 5 și 6. Acum la simularea din martie vor fi următoarele subordonate: predicativa, subiectiva, atributiva, completivă directă și completivă indirectă. La examen vor fi toate subordonatele.
Sper că te-am ajutat! Să iei note mari! happy

| Laur195 a răspuns (pentru Sfaterly):

Multumesc frumos! Vai de capul meu...noi nu am facut la scoala doar predicativa si subiectiva deoarece am o profesoara idioata, ce fac la simulare? laughing