| Alexxx40383736 a întrebat:

Salut, vreau sa ma apuc de sala dar îmi e frica ca nu voi mai creste.Am 14 ani, 1.70 și 70 de kg.Tin sa menționez ca mai practic karate și kickbox.E ok dacă ma apuc de sala de acum fără sa ridic greutăți mari?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala si ridicarea greutatilor NU este recomandata copiilor mici si adolescentilor in crestere, deoarece inhiba hormonii de crestere.
Sala este recomandata PESTE varsta de 20 de ani, cand cresterea s-a incheiat.
La varsta de 14 ani ai nevoie de un sport practicat zilnic sau cat de des posibil, care sa-ti stimuelze productia de hormoni de crestere. Aceste sporturi pot fii: volei, handbal, baschet sau inot.
Kickboxul si karate sunt sporturi pentru hobby, care nu stimuleaza cresterea, dar nici nu o inhiba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut!
Nu iti recomand sa merg la sala de la 14 ani, fiindca iti opreste cresterea.Alte sporturi, cum ar fi voleiul sau baschetul, ti se potrivesc.
Karatele si kickbox-ul sunt hobby, nu iti inhiba dar nici nu stimuleaza cresterea,

Mai multe detalii despre mersul la sala ai aici:

https://ovibonte.ro/care-este-varsta-ideala-pentru-a-merge-la-sala/

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru anonim_4396):

Esti la fel de tampita ca Annastassia. Sala nu opreste cresterea. Amandoua sunteti paralele cu sportul.

| VladAntonio a răspuns:

Da este ok, la vârsta ta am început și eu doar ca aveam 1, 69 și vreo 54 de kg laughing deci eram slab rău iar acum... am 1.92 și 89 kg (mușchi in general) te va ajuta mult sa te dezvolți din toate punctele de vedere, sa nu mai spun ca vei avea mult succes cu fetele ( îți spun din propria experiența )

| Alexxx40383736 explică (pentru VladAntonio):

Mulțumesc mult!

Răspuns utilizator avertizat