| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am o intrebare si vreau sa ma lamuresc. Am 17 ani 1.70 si 64 de kg si m-am gandit sa ma apuc de sala, nu vreau sa ajung foarte masiv vreau numa sa imi imbunatatesc rezistenta si forta. Multi mi-au spus sa nu ma apuc de sala decat pe la 18 19 ani ca na cica incetineste cresterea etc. Tin sa mentionez ca fac karate de 7 ani iar cand eram mai mic (pe a 5-a) eram mai gras si pe parcurs am slabit mult si acum nu stiu ce sa fac sa ma apuc de sala sau sa mai astept?

Răspuns Câştigător
| Numero1 a răspuns:

Chiar te sfatuiesc sa incepi sa practici bodybuilding-ul!
Miturile sunt mituri, si eu am fost la sala de la 13 ani si acum am 1.87 inaltime!

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Numero1):

La tine e ceva genetic ba de aia este inalt. laughing

| Numero1 a răspuns (pentru Goldenboy97):

Ala e cracu tau ma laughing

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Numero1):

Da happy

| Numero1 a răspuns (pentru Goldenboy97):

Ba vezi ca ti-a trecut ora de culcare laughing du-te si fa somnic laughing))))

| Goldenboy97 a răspuns (pentru Numero1):

Ma culc frate, somnu e bun, nu ca altii pe la 2-3 noaptea laughing

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De unde mitul asta ca cultirismul opreste cresterea? hormonul ala de crestere creste cand faci sport nu scade asta se stie, desigur hrana conteaza foarte mult e nr 1 in crestere proteinele multe
ai grija la coloana

| Bossmen a răspuns (pentru RAY):

Depinde de corp și de ce este capabil corpul respectiv depinde în funcțiune de fiecare.

| RAY a răspuns (pentru Bossmen):

Cand vine vorba de corp hormonii se cam declanseaza la fel

| Bossmen a răspuns:

Uite sa iți spun ceva eu am auzit ca trebuie sa te oprești din crescut și apoi sa începi sa faci mușchi ca dacă faci când ești în creștere o sa te oprești din crescut și mai încolo poate o sa faci operație de hernie de disc. Sper ca te-am ajutat. Funda?

| JohnnyBi a răspuns (pentru Bossmen):

Esti pe langa. inaltimea este dictata de genetic. atat timp cat ai testosteron si ceilalti hormoni in corp la un nivel vei creste atat cat iti este genetic scris sa o faci. operatie de hernie faci de la ridicat greutati mari INCORECT. genul de copii retarzi care se duc la sala sa impresioneze si trag cu mult prea mult. restul ti-am raspuns la cealalta intrebare.

| anonim_8301 a răspuns:

Nu se intampla nimic crede-ma de la 16 ani se incepe sala bafta FUNDA?