| anonim_4396 a întrebat:

zilele astea ma simt foarte, foarte singur.nu pot sa zic ca am prieteni adevarati, nici macar prieteni apropiati.la scoala, desi ma inteleg cu toti, nu prea ii sufar, pentru ca sunt ipocriti, si au impresia ca ei pot sa rada de tine, dar tu nu. iubita nu am avut, chiar daca am simtit ceva profund pentru o fata.am incercat de curand cu o alta fata, si am intrebat-o daca iese weekendul asta, si a zis ca nu poate. dar azi avea la status "afara" si pusese si o poza noua.parinti cred ca sunt si ei o piedica in viata mea sociala, mai ales mama.cand mi-a placut de o fata, am fost cu ea si niste prieteni intr-un bar, dar n-am fumat si n-am baut nimic, doar am jucat biliard. ea m-a certat. daca nu mi-ar fi placut de fata aia sigur nu as fi mers. iar in weekendul asta, aveam in plan sa ies cu un coleg si inca 2 fete, dar s-a intamplat ceva si mi-a interzis. un coleg de-al meu e cu o fata de la mine de pe strada.si seara vin la mine la poarta.si mama m-a intrebat care e numele lui complet.eram sigur ca vrea sa faca ceva total stupid si nu i-am zis. a spus ca nu ma mai lasa afara.nici nu stiu cum mi-a dat voie sa ma duc la fotbal.eu cu mama nu am o relatie deloc deschisa.nu vorbesc cu ea despre nimic important, nici despre note daca sunt proaste.stiu reactia ei si nu imi vine sa ii spun nimic. Ce pot sa fac ca sa imi indrept viata?(multumesc ca a-ti citit tot)

Răspuns Câştigător
| AlexandraCroft a răspuns:

Draga Dragos, mama ta e gen mama mea, asa am fost si eu cu ea la inceput.Iti sugerez pentru inceput sa iti pui ordine in viata si ceea ce vrei sa faci, sa inlaturi orice ganduri negative, incearca sa fii mai deschis cu ea.comunica,spune`i ce te framanta,ce faci la scoala etc. Daca vrei de expl afara roag`o sa te lase,ia`o cu linguseli,chiar daca esti baiat m`ai ajut`o si tu cu un sfat,o vorba buna,te asigur ca,conteaza foarte mult asta pentru o mama,cere`i parerea chiar daca nu o sa iti convina uneori,nu vorbii urat cu ea, fii amabil si intotdeauna disponibil sa o asculti sau sa o ajuti cu ceva, incearca sa iti indrepti notele si sa acorzi mai mult timp scolii.Referitor la fete,stai linistit o sa apara o fata care o sa te placa,sunt cu miile, sunt sigura ca o sa intalnesti o fata asa cum iti doresti tu, doar sa ai putina rabdare.O sa vezi ca totul o sa fie bine.Bafta si multa sanatate!:*

3 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Ai putea să-ţi faci prieteni pe ascunzi, să îţi găseşti un coleg sau doi cu care să te înţelegi mai bine, ai putea să încerci să îţi îndrepţi relaţiile cu mama ta (ştii că părinţii sunt prieteni apropiaţi întotdeauna, sau cel puţin aşa ar trebui să fie).
Caută-ţi un prieten virtual, eventual dintr-un oraş apropiat de al tău happy

| pisi14 a răspuns:

Mama e exact la fel.cred ca ar trebui sa ai o activitate. nu stiu sa te apuci de un sport sau ceva de genul. mama ta ar sti ca esti in siguranta si tu poti sa iti faci prieteni noi. si poate chiar si o iubita happy

| Andaiulia a răspuns:

Pai.ar trebui, sa iti stabilizezi relatia cu mama ta. poate ca ar trebui sa faci ceva care sa iti placa si sa nu te mai gandesti la fete si prieteni. tine minte! in viata este foarte greu sa ai prieteni buni, dar si aceia te vor rani... asa ai grija in cine iti pui sufletul (in ce fata) pentru ca laun moment dat tot te va rani, fie ca va fi sau nu cu voia ei.Astea sunt probleme oricarui adolescent si trebuie sa crezi ca va veni vremea cand le vei demonstra ca nu esti doar un tip de care sa rada toata lumea.In concluzie, ca sa nu o mai lungesc ar trebui sa iti intaresti relatia cu mama ta