| RianaAlexia a întrebat:

Buna TPU.
Nu imi mai suport viata, nici parintii.Mai ales pe bunica mea, mereu trebuie ea sa se bage in discutii. Daca vorbesc ceva cu mama sau cu tata mere se baga ea repede sa vada.Astazi am vrut sa mananc un chips, si am intrebat-o pe mama daca pot.Si ea rapid s-a bagat ca "Imediat e gata supa si mananc supa". Sau, pana si mama.Cand vorbesc cu ea si incerc sa ii explice ceva, daca ridic putin tonul imi spune "Iar te rasteti la mine? Ia vezi ca iti trag una." sau altceva de genul.Nu imi mai suport viata..nu mai spun de alte momente. Ce sa fac? sad

Răspuns Câştigător
| Dia63732 a răspuns:

Stiu ca poate fi destul de frustrant pentru tine. Bănuiesc că te simți neînțeleasă sau poate crezi ca toată lumea este împotriva ta. De cat timp se întâmplă asta cu ai tăi? Dacă de puțin timp, e posibil să fie unele probleme de familie despre care tu să nu știi, sau dacă e ceva pe termen lung fie e de vina atitudinea alor tăi, care nu realizează cum se comporta fie niste tensiuni din trecut au rămas nerezolvate. Încearcă să vorbești cu ai tăi. Adica stiu ca poate fi greu sau e posibil să îți fie frică. Însă încearcă să le atingi inima prin cuvinte. Spune-le exact cum te simți, sau dacă nu le spui, arata-le. Fii deschisa cu privire la sentimentele tale și exteriorizează-te. Astfel, poate vor înțelege că ai o problema. Însă, ai grija totuși să nu lași asta sa te afecteze atât de mult, stai cu prietenii, ieși în oraș, încearcă să te bucuri de viață ca să nu cazi în vreo depresie. Multa bafta!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Buhuhu altii nu au parinti sau ce manca si nu isi urasc viata ca tine care nu esti lasata sa manci cipsuri

| DovleacTurbat a răspuns:

Sunt părinții tai trebuie sa-i accepti asa cum sunt pentru ca ei te-au crescut, ei te-au format, te-au îmbrăcat, ai avut ce manca etc. Bunica iti vrea binele poate ca e putin mai protectiva si acum sincer dintre chips si supa care e mai buna? Va veni si vremea cand vei avea grija singura de tine, cand nu va mai fi mami sau tati sa-ti puna dinainte, cand va trebui sa te ingrijesti singura, daca-ti faci de mancare mananci daca nu asta e, daca-ti speli hainele le ai curate daca nu nu, ehee ce-ai mai vrea atunci sa fie mami sau bunica.

| Mrr2000 a răspuns:

Daca nu ai 18 ani, nu faci nimic. happy

| krkran a răspuns:

Nu stiu si mie mi mi s-a intamplat asa si atunci am inceput sa nu o mai bag in seama pe mama si acum nu mai am nimic cu ea