| Robertosly a întrebat:

Salutare. Am și eu o întrebare. Muncesc în uk de doi ani de zile împreună cu soția și am economisit niște banii împreună. Am zis ca la un timp sa ne luam casa în România când o sa fim pregătiți. Exista vreun risc dacă treci cu o suma de banii mai mare 30 de mii de persona. Nu suntem cununati. Avem contracte full-time amândoi.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, la vama trebuie sa declari tot ce ai peste $10.000 sau 10.000 euro DE de persoana.
In caz contrat iti pot fii confiscati.

Atentie, daca ii aveti in lire sterile trebuei sa faceti conversia sa nu depasiti 10.000 euro.

| Violleta2022 a răspuns:

Lasati banii in contul bancar ca nu vi-i fura nimeni din cont si puteti sa-i accesati de oriunde ati fi in lume, chiar sa deschideti cont bancar in Romania si sa-i transferati din cel de UK in cel de Romania.

Luati-va adeverinta de venit de la compania unde munciti legal, ca sa ai dovada ca ai platit odata taxe pe banii aia si statul roman nu-ti va impozita banii din cont, odata ce ai dovada asta.

| Hollyg a răspuns:

Salut! Din câte stiu, orice suma depășește 10000 de euro trebuie declarată. Nu stiu exact in ce consta declarația însă bănuiesc, ca trebuie cumva dovedita sursa banilor respectivi. Asta e tot ce stiu.

| 2Fear a răspuns:

Salut, atâta timp cât ai pay-slip de la fiecare sumă nu există nici un risc, tips: virează o parte din ei intr-un cont, și restul-i poți pune simplu, din Uk: numele la soție pe numele tău, nu Western ăia percep comision și vice versa, iar voi plecați "curați" și fără dureri de cap? Batfă!

| Robertosly explică:

Am fost în România cu banii i-am schimbat o suma de banii 20000 de mii. În euro. Iar acum când o sa plec din UK sunt riscuri pentru ca banii sunt în euro și nu în lire