| anonim_4396 a întrebat:

Heeeei,
As dori niște sfaturi, stau cu prietenul meu împreuna el are un salar destul de decent, eu câștig puțin mai mult decât minimul pe economie, dacă ii cer bani împrumut îmi spune ca nu, i-am sugerat de multe ori sa punem banii împreuna(el acoperă cheltuielile de chirie și utilitățile, dar lui chiria i se decontează) dar el sa nu pună toată suma deoarece are câștig mai mare sa pună strict suma salariului meu și nu dorește, sunt zile când eu merg și cu 2 lei in portofel!
Niște sfaturi va rog frumos

18 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

și nu dorește. Adică nu vrea. Sunteți împreună, conviețuiți. Vă leagă iubirea. Aceasta nu se negociază. Fiecare o înțelege în felul lui, dar există o zonă comună a armoniei dintre voi. Pe baza acestei armonii, se stabilesc de către cei doi reguli de comportament în comun, inclusiv cel legat de utilizarea banilor. Este clar că aveți o neînțelegere referitoarea la bani, dar cu dragostea cum stați? Că dacă ea nu este cum trebuie, apar aceste probleme.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai de aia apar probleme, ca dragostea nu prea e din partea lui, ca daca era, nu se mai punea problema, ala care are ajuta mai mult, aia e, fie ca e el sau ea.
Cum sa lasa fata cu 2 lei in buzunar? Asta daca tin la ea, evident.
El o foloseste pentru distractie si isi pune banii deoparte ca nu vrea relatia asta cu adevarat.

Simti in mod natural sa ajuti cand iubesti, nici nu poti altfel, din contra zici "bine ca am eu ca sa-ti fie si tie bine".
Deci el nu iubeste.

| sadrian46 a răspuns (pentru Mosotti):

Ca dragostea nu prea e din partea lui.
Perfect. Aici e problema. Dacă dragoste nu e, ce e de fapt? Posesie și exploatare, folosirea celuilalt ca obiect de consum. Dacă e așa,
îi spui la revedere.

| Mosotti a răspuns (pentru sadrian46):

Pai el o foloseste pentru ssex si distractie.

| Mosotti a răspuns:

Si tu mai stai cu asa om?! Cum sa te lase cu doi lei in portofel?
Sfatu e sa-l lasi dracu ca nu te iubeste.

| Mosotti a răspuns:

Deci lasa-l cat mai repede ca asta nu te iubeste, daca te iubea nu se punea problema de bani, te ajuta ca asa ar fi simtit de la sine.
Deci NU te iubeste, el te foloseste pentru distractie, ssex si isi pune banii deoparte ca nu vrea viitor cu tine.
Ala care are mai mult ajuta, fie ca erai tu sau el.

Ba chiar asa e si bine, sa fie unu cu mai mult si unu cu mai putin sa se echilibreze, ca asa doi cu putin nu se descurca.
O duce si ala bine cu mai mult ca are de unde, o duce si celalalt mai bine care are mai putin, iubire si intelegere sa fie.
Iar doi cu mai mult e bine si la aia, dar raman aia cu mai putin pe dinafara.

| johnnny123 a răspuns:

Dacă el plătește chiria și utilitățile (deci practic tu locuiești pe gratis acolo) nu înțeleg de ce nu-ți ajunge salariul, fie el și de 1500 de lei. Suporți tu cumpărăturile pentru amândoi, sau care-i aranjamentul?

| Mosotti a răspuns (pentru johnnny123):

Pai nu ajung 1500 cumparaturile pentru amandoi crede-ma, eu stau cu mama deci tot 2 persoane si cheltuim pe cumparaturi deci mancare + hartie igienica, pasta dinti si ce mai trebuie cam 3000-3700.
Deci afara de utilitati.

| Guerita29 a răspuns (pentru johnnny123):

Mai nou mergi la magazin și ca sa faci niște spaghete amărâte și mai cumperi ceva pe langa plătești 60 de lei

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru Mosotti):

1500 de lei ajung pentru cumpărături pentru 2 persoane. În familia mea suntem 4 oameni și mama mea se descurcă să cumpere alimente pentru mâncare și să plătească și cheltuielile pentru casă. Iar față asta nu îi ajung 1500 de lei pentru 2 persoane.

| Mosotti a răspuns (pentru Suntbaiat123456789):

Acuma e relativ, depinde fiecare cat consuma si ce mananca! Nu poti generaliza ca ajung 1500, eu cu mama mancam destui de okey, si carne din cand in cand, si legume si fructe si de toate, mancare gatita, etc, nu merge cu 1500.
Legumele si fructele-s scumpe, dar ai nevoie ca-s sanatoase.

Pai numa un gratar de pulpe superioare fara piele costa cam 20 de lei, desi nu-l facem zilnic.

Mai un lapte care si ala e 6 lei kilu, mai ceva, se aduna.
Numa o cutie de branza tartinabila de 200 g e intre 7 si 12 lei! Aia o mananc odata la o masa.
O paine de 500 g e 6 lei.

Asa daca vrei un buget de austeritate ajung, dar nu stiu daca poti manca ce vrei cu 1500 doi insi, la noi nu merge cu atat.
Si nu mancam la restaurant, nu comandam mancare, mancam doar acasa ce facem.

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru Mosotti):

Brânză tartinabilă și fructele știu că sunt scumpe dar nu știu de unde ai scos că o pâine de 500 g costă 6 lei. Când mă trimite mama la magazin după pâine cumpăr pâine la 2 kg. cu 6 lei nu la 500 g.

| Mosotti a răspuns (pentru Suntbaiat123456789):

Mama mananca paine integrala Velpitar grau intreg ca are diabet, si costa peste 5 lei 500 g, asta e.
Altele 4 lei si ceva, depinde de paine. La Mega Image. Si nu doar acolo.
Du-te la Mega sa verifici.

Franzela aia de 300 g sigur ca nu costa atata, dar nu mananca ca n-are voie paine alba.

Ce paine e la 2 kile 6 lei? Cum se numeste? Si de unde o iei?

| Suntbaiat123456789 a răspuns (pentru Mosotti):

În localitatea mea se fabrică o pâine de care am spus că costă 6 lei și pungă are 2 kg. Pâinea acea se numește pâine de remetea dar nu se găsește la mega image și la alimentare sau la o brutărie. Încearcă să vezi la o alimentară sau la vreo brutărie deoarece la magazinele mari nu se găsește pâinea respectivă.

| Mosotti a răspuns (pentru Suntbaiat123456789):

Mda, deci e o paine locala inseamna, nu e generalizata.
F bine ca e ieftina painea aia.

| haileewatson a răspuns:

Trebuie sa aveti o discutie serioasa despre aspecte financiare si viitorul vostru. Daca nu sunteti pe aceeasi lungime de unda, nu are rost sa continuati asa. Daca o sa va casatoriti sau o sa faceti un copil si aveti opinii diferite despre bani, o sa fie foarte greu.winking

| Daz01 a răspuns:

Care este aportul tău în casă? Din ce ai spus, el susține cheltuielile de întreținere. Tu spui că ai un salariu puțin mai mare ca cel minim, deducem că ai aproximativ 1500 de lei. Banii pe mâncare se cheltuie la comun sau doar tu cumperi cele necesare? Dacă el plătește doar utilitățile, ce face cu restul banilor? Tu îți cheltui salariu pe alte lucruri (haine, machiaj)?
Trebuie să aveși o discuție serioasă pe tema asta și să vedeți de ce nu vă înțelegeți când vine vorba de bani. Succes.

| Mosotti a răspuns (pentru Daz01):

Nici nu conteaza care e aportul, daca doi oameni se iubesc se ajuta unu pe altul, daca eu am mai mult ajut, daca ea are mai mult ajuta.
Cand ajunge sa puna problema el asa, e clara treaba.

Nu cont care are mai mult, se face un echilibru cumva sa o ducem toti bine.
Bine, presupunand ca nu se exagereaza cu cheltuielile.
Ca e una sa iei 5 perechi de pantofi si alta e sa ai doua dar una sa se strice si sa ai nevoie de alta.
Si daca ai nev de alta si costa 300 lei, ia nene si ia-ti, nu conteaza daca am eu.
Daca ai tu, imi iei tu.

Cum e si cu parintii, parintii care au ajuta copiii, copiii care au ajuta parintii, se echilibreaza treaba.