| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare,Ați auzit de Florin Stan(hadad jafar) agentul imobiliar, ce părere aveți?
Gen cred că e numai pe Iași parcă

8 răspunsuri:
| Dragobeta a răspuns:

Asta?
https://www.facebook.com/hadad.jafar/
Daca intr-adevar e agent imobiliar mi se pare ciudat ca nu are in profil insirate toate scolile facute.

| nyoentox2002 explică (pentru Dragobeta):

Da asta, m-a făcut de 2000 și ceva lei, e mai complicat

| Dragobeta a răspuns (pentru nyoentox2002):

Ai cumparat locuinta prin agentie? Asta o fi comisionul la valoarea locuintei. Daca nu, e grav. Reclamatie la ANPC.

| nyoentox2002 explică (pentru Dragobeta):

Prin chirie

| Dragobeta a răspuns (pentru nyoentox2002):

Chirie si comision de 2000 lei? E cam mult.
Fa-i o reclamatie la Protectia consumatorului. Sper ca ai toate actele: contract, chitante, etc.

| nyoentox2002 explică (pentru Dragobeta):

Pai gen au făcut o șmecherie astea de la agenție!
Prima data am vrut o chirie și mi-au plăcut o chirie sau două și am văzut la un agent! Și agentul mi-a recomandat o chirie care era 250 euro negociată la 900 lei. Normal se plătește 900 lei avans, 900 garanție și 900 lei comisionul agenției și trebuia să fie 2700 total, dar cum ar veni am platit comision de 250 euro care vin 750 euro, și așa s-au făcut agenția cu 1800 lei,+încă 200 lei cică timpul lui! Și când am văzut chiria mi-a plăcut dar m-a refuzat proprietarul! Și trebuia agenția sa îmi caute altă chirie,și m-au frecat cu uberuri, m-a dus la o baba, era varză chiria foarte varza, apoi m-a dus în altă parte unde sunt acum și chirie era decenta daca nu era distrusă! nu am avut ce face și am acceptat, și am rămas aproape falit de bani! și mie in calcul mai rămâneam cu 1000 lei toți banii strânși!
Dar am mai rămas cu 250 lei
Acum știu care sta treaba cu agențiile, te mănâncă efectiv de bani
Poate pe viitor o sa îmi găsesc o chirie mai ok! M-am gândit să caut un coleg de apartament sa stăm 2 in apartament cu 2 camere să plătim 200 euro de persoană și la 400 euro apartament cu 2 camere găsești mai lux decat o garsonieră de 200 euro dar sa vad unde găsesc persoana aia

| Dragobeta a răspuns (pentru nyoentox2002):

Te-a pacalit bine!
1. "Timpul lui" e platit in comision.
2. In acel comision gras e obligat sa-ti caute locuinta. Daca te-a refuzat un proprietar, te-a dus unde nu trebuie. Agentul (oricare) stie exact care sunt cerintele. Altfel, ne cautam singuri.
3. Agentia are masini. De ce te-a dus cu Uber-ul? Trebuia sa plateasca agentul daca nu are masina.
Pacat.
Ai platit bine pentru experienta!
Cauta coleg, dar fii atent sa fie curat si linistit. Sa nu dai de alte belele. Ca greu il scoti.

| Anonimu17 a răspuns:

Daca ai rude care lucreaza instrainatate vorbeste cu ei daca vor sa te iie si pe tine acolo ca simcer e mai ok ca Romania eu am stat 2 ani in Austria in 3 fabrici si imi placea si pe strada nu te judeca lumea etc aici in ro e jale acum am revenit si la mine in sat toti smecheri la lucru oameni is rai cei batrani lucrez la o fabrica de langa Timisoara si e naspa si bani putini dar daca vrei la glovo du-te in Iasi ca e ok plus ca glovo e un job fain si in oras nou e bine ca nu te cunosc oameni sa te judece aiurea.