| missmaryy a întrebat:

Salutare!

De ceva timp a inceput sa-mi fie frica sa ma exprim,sa fac anumite lucruri,in locul la astea prefer sa fiu mediocru.
Aici ma refer la feedback-ul negativ pe care il primeste in mare parte,si uneori ma darama si imi scade increderea in sine.

De exemplu acum cand vad baieti mai mari sau mai smecheri prind asa o frica chiar daca stiu ca nu am nici o treaba cu ei (am senzatia aia ca m-ar ataca pur si simplu degeaba)iar de cateva ori chiar am patit-o si cand eram mai mic(dar am facut fata si nu am avut probleme )dar insa acum ca sunt mult mai mare,mi-e frica si mai tare, practic am o incredere in sine la pamanat.
Acum cateva saptamani ma plimbam cu bicicleta si un tigan s-a luat de mine degeaba(nici nu il cunosc)si mi a dat o palma...
Cred ca faza aceea a umplut paharul.
As vrea sa-mi spuneti cum pot scapa de frica asta ca cineva poate sa ma atace degeaba fara nici un motiv(am prins frica asta in urma la cateva experiente adevarate, deci nu vorbesc despre o frica ``imaginara`.
Si chiar daca sunt cat de cat bine facut si stiu si ceva box, mereu evit evenimentele astea pentru ca ma gandesc la consecinte dar vad ca nu scap de ele.
Va rog sa ma ajutati

6 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Salut! ....Problema ta am avut-o si eu, dar la o varsta mai frageda.Eu am scapat de frustrari, practicand cativa ani de karate.Nu inveti sa te bati, dar inveti sa-ti invingi temerile.Cred ca asta-i cel mai important.

| missmaryy explică (pentru RainmakerX):

Sa sti ca este o idee buna karatele, plus ca la nevoie poti sa te aperi,
Si pe langa aparare capeti mai multe beneficii (control asupra corpului mai bun etc).
Si de cand ai practicat karatele a inceput sa se vada ceva, si daca a fost cazul unui atac te-au ajutat?
Sa spun ca ma duc si eu sa ma apuc de karate, trebuie sa faci ceva la inceput? nu stiu

| RainmakerX a răspuns (pentru missmaryy):

Scuze pentru inactivitate...Este din cauza reinceperii liceului.Da m-au ajutat foarte mult, mai ales pentru unii dintre cei ce nu imi dadeau pace.Totusi cel mai mult nu m-au ajutat karatele, ci cursurile de meditatie (calmare) pe care le faceam in decursul lor.

| vocea a răspuns:

E normal sa simti asta, dar trebuie sa fii tare si sa treci peste, este bine ca esti precauta dar nu ai de ce sa iti faci griji o fata nu o sa fie singura niciodata la greu

| missmaryy explică (pentru vocea):

Mda,mersi de sfat, numai ca eu am la nume de profil nume de fata, dar sunt baiat, ma gandeam ca nu o sa afecteze numele de fata unele intrebari
big grin

| vocea a răspuns (pentru missmaryy):

Scuze amice, dar am vazut si numele si mai ales poza si nu m-am mai gandit, scuze din nou