| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU
acum cativa ani o fata din clasa mea mi-a spus ca ma place insa eu am refuzato, anul asta diriginta ne-a mutat in aceeasi banca, si cred ca am inceput sa o plac, insa nici eu nu sunt sigur.Cand sunt acasa mi se face dor de ea...Insa cand sunt in preajma ei nu prea pot sa fac nimic, sigurul loc in care ne intalnim e la scoala si acolo nici nu pot sa fac mare lucru pentru ca ar fi cam ciudat si eu sunt destul de timid...Deci ce ar trebui sa fac?
P.S eu inca nu i-am spus ca o plac dar sunt destul de sigur ca ea inca ma place.

4 răspunsuri:
| lizy12iul a răspuns:

Buna, deci eu zic sa ii dai indici mici, ca de exemplu intrebari gen, "tu ai iubit?" sau "ce iti place tie la un baiat?" sau "ce zici sunt frumos?" sau "imi sta bine cu geaca/pantalonii/tricoul asta?"
chesti de genul, iar in functie de raspuns tu vei sti daca inca ii place de tine sau nu, adica daca o sa se roseasca toata si o sa spuna, "tie iti sta bine in orice" sigur ii place de tine dar si ea e timida sa iti spuna, sau poate inca se simte nasol ca ai refuzat-o atunci si crede ca inca nu e destul de buna pentru tine.
deci, in functie de raspunsul ei tu poti sa ii spui ca tu o consideri draguta de ceva timp si ca ti-ar placea sa mergeti la un suc sau ceva, nu doar sa va vedeti la scoala.
si sa nu iti pierzi sperantele daca iti da un raspuns la intrebare gen "nu stiu, treaba ta", poate se lasa greu, asa ca insista!
daca mai ai intrebari sau ceva, zi-mi happy

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Ea a facut primul pas atunci mai demult. Si ti-a spus. Tu i-ai zis, tai-o de aici. Ea a taiat-o.

Nu va mai face al doilea pas.

Poti sa mergi frumos cu ea dupa ore si sa ii spui ca de fapt o placeai foarte mult si o placi si acum. I-ai spus atunci ca nu o placi de frica ca nu esti suficient de bun pentru ea si sa nu o dezamagesti.

Dar faptul ca i-ai zis asta atunci te-a chinuit foarte mult, pentru ca ai mintit-o. Ai incercat sa traiesti cu asta o vreme, insa acum ca sunteti in aceeasi banca impreuna, ore intregi zilnic, iti vine greu sa mai minti.

Asa ca ii recunosti ca o placi, ii ceri scuze daca cumva i-ai ranit orgoliul si sentimentele prin prostia ta, si o rogi sa te ierte.

Apoi din pas in pas, mergi mai departe si veti fi impreuna, daca asta vrei si tu.

| Anonymous1995 a răspuns:

Nu m-ar mira sa te refuze si ea, ca doar na..are orgoliu', eu zic sa pastrezi legatura cu ea si sa va apropiati unul de altul, iar intr-un week-end sa iesiti undeva, ce aveti de pierdut?

| LuluOneMillion a răspuns:

Ai ezitat sa o faci de prima oara cand ai simtit asta, si nu vei mai putea sa ii spui, poate doar daca incerci sa o saruti dupa ce ii atragi atentia spunand ceva gen "Hei!", iar apoi sa taci sa te uiti la ea, ea o sa zica "da" sau o sa dea din cap ca "ce e?" iar apoi te apropii nu prea incet sa o saruti si o sa te lase. Dar nu prea cred ca ai curaj.