| SebySebastian20 a întrebat:

Salutare TPU, am 17 ani aproape 18. Întrebarea mea este pot să mai cresc 6cm mometan am 1.77, însă mulți zic că se poate să mai cresc, iar alții zic că n-am nicio șansă.Ce aș putea face să cresc? Dau fundiță la cel mai bun răspuns oricare ar fi el pozitiv sau negativ.Menționez că genetic sau binișor, tata are 1.85, iar mama 1.67-1.68.

5 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Buna! Inaltimea este genetica, dar asta nu inseamna ca depinde fix de inaltimea parintilor in mod direct.Genetica nu este o operatie simpla de matematica ca atunci cand iti faci media la o materie.Este un subiect destul de complex si se iau in calcul mai multi factori, iar genele sunt mostenite cu precadere de la bunici, nu in mod direct de la parinti.In fine...

Dupa varsta de 16 ani, baietii mai cresc 1-2cm in medie pe an pana la 20 de ani, deci ai sanse sa te mai inalti un pic.
Numai bine!

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Nu ai nevoie de exercitii anume. Fa sport, alearga, mananca sanatos ( in adevaratul sens al cuvantului, nu sanatos in sensul ca de acu nu mai mananc cipsuri si mc ) si pana la 22 de ani ( pana atunci te dezvolti ) o sa tot cresti. Asta e cea mai buna metoda. A si sa nu uit: Dormi ( asta ajuta )

| TheWolfOficial1 a răspuns:

E posibil sa te mai inalti. Si eu m-am interesat pe subiect acum cateva zile happy poti cauta niste exercitii pe google (unele persoane spun ca te pot ajuta, dar altele nu) care ar putea fi de folos. Totusi, minuni nu vor face. Depinde si ce mananci, cat si dieta poate avea un impact. Cat crestem e mai mult ceva genetic, dar aparent, unele surse sutin ca am putea si noi sa avem putin impact asupra acestui lucru.

| TheWolfOficial1 a răspuns (pentru TheWolfOficial1):

M-am cam repetat, dar cred ca se intelege xd

| gykacoy69 a răspuns:

Poti sa ma cresti pana la 21 de ani maxim, ce e drept, nu cu mult. Eu zic ca poti ajunge la un 1.80 lejer.