| BaciuFlorin a întrebat:

Salutare TPU, am o problema mai serioasă... Familia mea s-a destrămat acum un an de zile, tata ne-a dat afară din casă pe mine si pe mama si am fost nevoiți să stăm la bunici o perioadă, eu eram ultimul an la liceu si nu prea am pus accent pe ideea cu ce se întâmplase cu familia pentru că sufeream si voiam să trec peste, intr-un final am terminat si 12 clase. Bacul nu l-am putut da deoarece lucram in perioada aceea, timpul a trecut m-am întors la tata care a plecat acum 2 luni în străinătate iar pe mine m-a dat afară din casă, acum nu mai am pe unde să stau, familia nu mă acceptă sub nicio formă, mai am noroc cu prietenii care mă mai primesc la ei. Am uitat sa specific, acum lucrez de cca 2 săptămâni la un magazin cu accesorii pentru telefoane ca vânzător. Ideea este că aș vrea să îmi dați niste sfaturi cum as putea să-mi găsesc o locuință, sunt disperat dar prefer să raman lucid si sa va cer ajutorul. Va mulțumesc pentru orice răspuns ce m-ar putea ajuta

1 răspuns:
| ibaal a răspuns:

Stai linistit,vei trece cu bine!
Imi pare rau ca treci si ai trecut prin toate astea.
Este bine ca muncesti si vor veni si banii.
Stiu ca nu vei lua o caruta ca vanzator,insa cu chibzuinta,ai sa reusesti.
Incearca pentru inceput gazda sau impartitul de chirie,este mai ieftin,dar,nu te baza pe asta!
Vei fi foarte fericit cand ai sa reusesti si mai ales pe propriile-ti forte!
Apoi,cand mai apuci sa mai strangi ceva bani,inchiriaza o garsoniera ca sa stai singur!
Cel mai bine,tu incui, tu descui, n-o sa te mint, sa-ti pun c-o sa fie usor, posibil sa mananci un fel de mancare 4 zile, insa se poate!
Nu stiu care este pretul garsonierelor de inchiriat acolo unde esti tu, insa nu-ti trebuie nici lux.
Sper sa ai multa putere si sa treci cu bine peste toate!
Nu stiu ce parinte ai...asta e, familia nu ne-o alegem!