| Arthurr12 a întrebat:

Salut TPU, pe scurt, relatie de un an si o luna aproape, cea mai serioasa relatie si a mea, dar si a fetei, in care ne-am cunoscut parintii, in care m-a dus acasa la ai ei, chiar si la bunici si m-a bagat in sanul familiei. A venit perioada bacului si va dati seama stres. Eu am incercat sa imi motivez iubita ca sa luam bacul pentru ca in simulare l-am picat, asa ca in ultima luna am facut eu un program pentru amandoi, sa citim 2 3 ore pe zi si seara afara sa lucram si sa facem teste. Zis si facut, in ultima zi, cand mai aveam proba la alegere ramasa, ea mi-a zis ca la asta chiar nu mai poate sa invete ca nu ii mai intra nimic in cap, la care eu am ''dojenit-o'' in sensul ca i-am zis hai, chinuie-te, hai sa tragem tare ca mai e doar azi si scapam etc, la care ea a rabufnit si mi-a zis ''Ok, ma jur pe bunica ca daca nu iau bacul ne despartim'', bunica ei este cel mai de pret lucru deci va dati seama cat de serios a fost. Acum mi-a zis ca ne-am desp pentru ca nu l-a luat si eu sunt de vina pentru ca '' am pus stres pe ea cand deja era stresata, ca ea putea sa sara si de pe bloc ca pe mine ma interesa doar de bacul ei'', cand de fapt, e fix invers, tocmai pentru ca ii vreau binele si sa ne fie bine am vrut sa tragem tare sa il luam si oricum ''stresul'' meu a dat roade, pentru ca la 2 din 3 materii s-a ridicat de la 3, 4 la 5 si 7, in trecut tot pe bunica ei s-a jurat ca nu ne vom desp niciodata indiferent de situatie...ce sa fac? Nu vreau sa pierd aceasta relatie pentru ca este o fata cu care mi-am inceput istoria in 2019, iar in urma unei separari de 6 luni cand ne-am facut amandoi relatie, in final am ajuns impreuna dupa atata timp....si este sau a fost cea mai serioasa relatie. Sfaturi despre ce sa fac si cum sa salvez situatia?
Ea mereu a fost genul mai dificil si orgolios, ca in orice relatie au fost multe certuri, si situatii aproape de despartire dar peste care am trecut, acum peste asta nu mai putem trece si nu doresc asta, vreau sa fim bine, sfaturi?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pare a fii un caz pierdut si sincer, nu merita sa lupti pentru ceva ce nu are nici o sansa de succes la fericire si nici viitor.

Nici macar nu are bun simt sa recunoasca ca a pierdut BAC-ul fiindca nu a invatat, deoarece nu poate invata nimeni in locul ei si nici sustine BAC-ul in locul ei.
Te-a gasit tap ipasitor pentru toate probleme ei, fiindca nu te iubeste si probabil nu-i pasa de tine, fiind plictisita. Asemenea oameni nu vor fii niciodata fericiti, fiindca intotdaeuna vor gasi pe altii raspunzatori de problemele si ghinioanelor lor.

Nu are nici o importanta sau relevanta ca te-a prezentat parintilor si bunici, crede-ma!
M-am despartit de un baiat dupa 3 ani de relatie, in care ii cunoastem parintii, bunicii, vecinii, toate rudele si prietenii fiind deja in casa lor "viitoarea nora, mult iubita" de toata familia lui, dar el era un om excesiv de gelos, care devenise violent si asa m-a facut sa-i dau papucii.
Am pus aici informatia asta ca sa vezi ca nu conteaza deloc pe cine ai cunsocut in familia ei, odata ce ea nu te respecta, nu te mai vrea si este mojica, daca te acuza de insuccesele ei, de care ar trebui sa fie constienta ca este 100% responsabila.

Iarta-ma, dar un asemenea om prost si orgolios iti va aduce in viata numai necazuri si nefericire.

Este timpul sa faci o mare schimbare in viata ta: sa-ti cauti o alta fata: sensibila, sincera si inteligenta, cu care vei putea sa fii fericit si sa ai un viitor fericit.

| Arthurr12 explică (pentru Violleta2022):

Ideea este ca ea mi-a zis de la bun inceput ca stie ca nu o sa il ia...si eu am motivat-o ba da hai ca o sa fie bine, si drept urmare, acum i-am facut ''sperante false'', in cele din urma dupa ce am vorbit asta este problema, ca unul a luat bacul si celalalt nu, deci unul ramane in urma, dar mai este in august inca o sesiune si poate sa il ia atunci la materia ramasa, si dupa sa fie bine, si nu vrea sa vada asta...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Arthurr12):

Dupa cum spuneam, vina este in totalitate a ei, nu a ta. Incurajarile pe care i le-ai dat au fostd e bun simt, dar aroganta si prostia ei au oprit-o din invatare, de aceea este singuar vinovata de esecul asta.
Te invit de data asta sa NU mai intervii sub nici o forma pentru sesiunea din August, pentru ca tu vei platii si de data asta cu capul.
Femeia asta nu are chef sa invete sau este proasta si nu o ajuta capul, asa ca, da-i pace, acum sa fie numai pe mana si decizia ei.
Da-i toata vara la dispozitie si sub nici o forma sa nu te mai intanesti cu ea, ca sa nu te acuze ca iar a picat BAC-ul din cauza ca ii ceri sa iasa la intalniri cu tine.
Singurul ajutor pe care il poti da este sa-i ceri sa nu iasa 2 luni din casa, deloc, si sa invete pe rupte acte 10-12 ore pe zi, inclsuiv in weekend.

| Arthurr12 explică (pentru Violleta2022):

Ironia sortii, o cheama tot Violeta ca pe dvs, astazi, s-a intamplat miracolul, si-a cerut scuze, si pentru actiunile ei si pentru tot si a reucunoscut faptul ca, chiar am ajutat-o cand am iesit afara sa lucram pentru bac, 10 12 ore nu sunt necesare pentru ca mai are doar o proba ramasa, dar dupa cum ati spus, de data asta nu o sa mai intervin sa creez eu un program de studiu pentru amandoi sau mai stiu eu ce ca sa pot fi tras la raspundere, o voi lasa sa se pregateasca singura, eu am ajutat-o cu cele doua, acum depinde de ea, deci intr-un fel ne-am impacat, dar am sa tin cont de sfaturile oferite de dvs, multumesc ca v-ati rapit cateva minute din timp pentru a sfatui un baiat nedumerit, numai bine! happy

| sebi2002 a răspuns:

Mai bine cauti pe altcineva... alta fata