| gabishor17 a întrebat:

Salutare TPU.

Am si eu o mica problema. Sunt intr-o relatie de 2 luni. S-au intamplar atat de multe lucruri frumoase in astea 2 luni incat ne iubim foarte mult. Vad ca ma iubeste si eu o iubesc enorm, doar ca am o problema, problema pe care am avut-o mereu... Sunt gelos si nu sunt gelos pe unele actiuni ale ei din relatia noastra, sunt gelos pe fostele ei relatii, nu stiu sa explic asta, dar asta simt. Ideea e ca nu stiu prea multe despre relatiile ei si de ce s-au terminat ca mi-a zis pe scurt.
Ideea e ca eu nu ma consider un tip prea atragator si cumva imi fac probleme ca ba uite ala arata bine si eu nu si poate ca se duce la el, chit ca mi-a aratat pe toate partile ca tine la mine, ca ma iubeste. Astept si eu o parere sincera.

Dau funda

Răspuns Câştigător
| sammie a răspuns:

De ce te interesează așa de mult relațiile ei anterioare? Dacă s-au încheiat și ai zis că eu o fată plăcută și că te iubește n-ai de ce să-ți faci griji. Să știi că, cu gelozia asta, nu ajungi nicăieri, poate, va veți certa din cauza geloziei tale si veți ajunge la despărțire și vei pierde multe. Încearcă să te schimbi!

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asta chiar este o problema psihica serioasa, fiindca nu face sens sa fii invidios sau gelos, pe relatiile trecute ale cuiva.

Incearca sa intelegi logic situatia anormala si nesanatoasa in care te pui si daca o iubesti, corecteaza-ti comportamnetul, ca te va parasii.

| gabishor17 explică (pentru Violleta2022):

Nu stie despre asta ea, nu ii voi spune; este o gelozie de a mea care uneori ma termina, dar da merg la psiholog, ca pe langa alte probleme mai e si asta

| dullcat a răspuns:

Buna.E grav daca la varsta aceasta esti gelos pe fostele relatii, care probabil erau doar o joaca sau un atasament oarecare, specific varstei.Ia in calcul sa mergi la psiholog, altfel gelozia aceasta se va proiecta in toate relatiile tale de viitor, nu numai in aceasta.Trebuie sa afli obligatoriu cauza, de unde porneste, altfel nu poti scapa de acest sentiment toxic.

| gabishor17 explică (pentru dullcat):

Merg la psiholog

| dullcat a răspuns (pentru gabishor17):

Pai si se vede vreo imbunatatire? Pare ca nu. Sau inca nu ati atins acest subiect?

| gabishor17 explică (pentru dullcat):

Da, se vede, eu acum am povestit ceva care s-a intamplat, adica acum m-am impacat cu ideea, mai am uneori seara filme, cum am scris si asta tot seara, dar sunr ok acum. Ea nu stie, nu va afla.

| Hyperion7 a răspuns:

Ai probleme grave cu încrederea în tine și stima de sine, iar asta duce la gelozia asta oarbă de care spui.
Îmbunătățește-ți stima de sine și aceasta gelozie va dispărea.
Daca nu lucrezi la stima ta de sine,relația va fi un coșmar, deoarece te vor cuprinde tot felul de gânduri,iar dintr-o relație faina, o sa o dați într-o relație toxica.
Sfatul meu e sa discuți cu ea acest aspect.

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Cati ani ai pentru inceput? Daca a avut multe alte relatii, inseamna ca ii schimba cam mult.

| gabishor17 explică (pentru MAteiLaAjutat):

21 avem, multe alte relatii, 3.

| Roxette909 a răspuns:

E vorba despre tine, nu ai încredere în tine! Și eu simțeam la fel, dacă ea te iubește și e cu tine ce mai contează? Despre treaba cu faptul ca ti-a zis în mare despre fostele relații trebuie sa discuți cu ea dar sa o abordezi elegant, sa ii povestești și tu câte ceva.