| Anonimaa5W a întrebat:

Povestea la mine e mai complicată și sper să înțelegeți ce vreau să spun și să mă ajuți cu un sfat.

Mie îmi place de un băiat (*mai mare cu 5 ani decât mine*), însă nu vorbim nici prin mesaje nici foarte mult în realitate (convorbirea e ceva gen: bună! Bună! Ce faci? Bine, tu? Bine*).
Fratele meu care e mai mare cu aproape doi ani ca crush știe oarecum că eu îl plac și face mai mereu mișto de mine pe tema asta însă nu i-a spus niciodată lui crush că eu îl plac. Crush știe de existența mea și mereu îmi apreciază postările și se uită la storyurile mele. [precizez că noi suntem din orașe diferite]. Acum vreo 3 zile am fost la o petrecere la care a fost și el, dar datorită faptului că eu sunt mai timidă nu am avut curaj să vorbesc mult cu el, i-am spus doar că (,) cântă extraordinar de frumos(știe să cânte la diferite instrumente și cu vocea) și el mi-a spus mersi. Mereu când își făcea talentul la cântat se uita la mine din 5 în 5 secunde. Cu atât mai mult dacă cânta o melodie de dragoste.

Răspuns Apreciat de Editori
| eckblume a răspuns:

Sincer nu prea poti interpreta orice gest drept interes. Insa, baiatul poate sa te placa si sa nu iti spuna fiindca te stie timida.
Daca vrei sa vorbesti cu el mai mult roaga-l sa te invete la un instrument muzical pe care el il stie sau cand mai canta.
Nu stiu cati ani ani, dar daca ai spre exemplu 15 ani, iar el 20 nu prea e ok -> ar avea deja liceul, iar tu ai fi inca la liceu. Dar macar ai avea un prieten in plus daca vorbesti face to face despre orice subiect... nu stiu. Ideea e ca la un moment dat ne place de cineva, il admiram si nu ii spunem dar va disparea faza aceasta; te poti orienta catre altcineva oricand.

2 răspunsuri:
| ANAHsneaman a răspuns:

Bună!
Voi fi directa! Spune-i ceea ce simți! Știu e cea mai,, dura,, metoda. Dar nu lasă timpul sa treacă aiurea pe lângă voi. Poate ca și lui ii place de tine, însă are aceleași retineri.
Îți spun asta din propria experienta. Am regretat enorm ca nu am spus ceea ce am simțit la momentul potrivit deși sentimentele erau reciproce, din păcate au luat-o pe cai separate!
Și chiar dacă nu e făcut sa fiti împreună, măcar nu trăiești cu acel regret și de asemenea ai o șansă să vorbești cu altcineva, sa cunoști o alta persoana!
Nu îți fie frica, dacă vei avea parte de un refuz nu îl lua ca pe o chestie super rușinoasă sau nu știu, ceva de genul, Ia-o ca pe o lecție de viata, ca pe o lecție ce te a maturizat și te-a făcut mai puternica decât ești acum! Din orice înveți!
Numai bine! Sper sincer și din tot sufletul sa nu faci aceleași greșeli ca și mine! Și sa nu lași timpul sa se scurgă aiurea! Multa bafta și mult succes în tot ceea ce faci!

| Anonimaa5W explică (pentru ANAHsneaman):

Mulțumesc pentru sfat!

| ANAHsneaman a răspuns (pentru Anonimaa5W):

Nu ai pentru ce, oricând!?

| Andreeush a răspuns:

Dacă era interesat de tine ți-ar fi spus el.
Încearcă să vorbești cu el, spune-i ce simți.