| anonim_4396 a întrebat:

Salutare TPU, sunt in depresie de 2 ani, inainte nu era asa rau, nici macar nu stiam ca am depresie, dar in ultimul timp a devenit din ce in ce mai rau. Totul a inceput cand mi-am pierdut prietenii, e adevarat nu aveam multi preiteni dar totusi aveam pe cineva acolo cu care sa mai schimb o vorba sa mai ies pe afara etc. Dupa ce am ramas fara prieteni am stat inchis in casa mereu, nu am iesit mult timp din casa, mereu ziceam ca nu am ce face singur si etc. stateam in casa linistit, nu aveam nici o treaba, pana acum ceva timp, de atunci tot incep sa ma gandesc ca sunt ultimul om, ca de ce nu am prieteni/prietena si ca nu sunt bun de nimic. Imi doresc sa scap de aceasta viata urata. Vreau doar sa mor si sa nu mai imi fac griji de toate care se intampla. Tin sa metionez ca am 17 ani. Psihologul si familia nu sunt o varianta, cu familia nu vorbesc asa ceva si la psiholog nu are rost sa ma duc. Multumesc!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Traiesti intr-un mediu impregnat de oameni cu ganduri negative, planteazati viitorul spre alta tara straina altfel ajungi mai rau.

| anonim_4396 explică (pentru mgtow):

Pai ma si gandesc la alta tara.

| doctorandus a răspuns:

Dap, in loc sa urmezi un tratament pentru a duce o viață normală nu e mai simplu să mori ca prostul?

| anonim_4396 explică (pentru doctorandus):

Ce tratament sa urmez?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| Irinel15123532 a răspuns:

Du-te la psiholog si discuta cu familia.

| anonim_4396 explică (pentru Irinel15123532):

Nu pot